لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

کد اقتصادی چیست ؟


بازرگانان، شرکت ها و موسسات وظایف مهمی از جمله گرفتن کد اقتصادی را به عهده دارند. اخذ کد اقتصادی از این رو حائز اهمیت است که در مواردی نظیر بستن قراردادهای مهم تجاری و کاری، گرفتن کارت بازرگانی، انجام رتبه بندی شرکت و گرید بندی، شرکت در مناقصات و رقابت های شغلی و حرفه ای و مهمتر از همه در موقع پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن ، داشتن آن ضروری قلمداد می شود.

از آنجا که داشتن کد اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است ، در این مقاله با ارائه تعریف این کد، به شرح اهمیت و ضرورت داشتن کد اقتصادی می پردازیم و در نهایت مشخص می کنیم چه افرادی باید این کد را اخذ کرده باشند و مواردی که احتیاجی به ارائه یا داشتن این کد نیست را بر می شماریم.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی ،متشکل از ۱۲ رقم است که همه اشخاص حقیقی و حقوقی مشغول به تولید کالا یا ارائه خدمات یک شماره منحصر بفرد دارند.

هدف از استفاده کد اقتصادی،  شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی می باشد و کسب کد اقتصادی برای کلیه شرکت های ثبت شده، الزامی و ضروری می باشد.

پس از به ثبت رسیدن هر شرکت یا موسسه و انتشار آگهی تاسیس در روزنامه رسمی ، شرکت  2 ماه فرصت دارد در اداره مالیات حوزه مرتبط با  آدرس شرکت یا موسسه ، پرونده ذیربط را تشکیل داده و اقدامات لازم جهت کسب کد اقتصادی را بعمل آورد.

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

۱) هنگامی که شرکت شما قصد دارد قراردادهای پرسودی با شرکت های کوچک یا بزرگ منعقد کند، مشاهده می کند که این شرکت ها از آن کد اقتصادی اش را مطالبه می کنند و درصورتی که قادر به ارائه این کد نباشید، آنها قطعا از بستن قرارداد با شما صرف نظر کرده و از آنجا که رقبای شما در پی بهره بردن از چنین فرصت هایی هستند، مشتریان شما را جلب کرده و شما متحمل ضررهای هنگفتی می گردید

۲) تقریبا هدف اکثر شرکت ها مشارکت فعال و رقابت در عرصه های مختلف تجارت می باشد و شرکت در مناقصات و مزایده ها یکی از برجسته ترین عرصه های رقابت برای شرکت ها محسوب می شود. اخذ گرید و رتبه بندی شرکت جهت مشارکت در مناقصات و مزایده های پرسود بی شمار بسیار هائز اهمیت می باشد. بدین مفهوم که نهاد برگذار کننده مناقصه یا مزایده تنها هنگامی به شما اجازه می دهد که در مناقصه یا مزایده شرکت نمایید و سابقه کار و بسته قیمت پیشنهادی تان را ارائه دهید که گرید شرکت را اخذ کرده باشید و پیش نیاز انجام مراحل رتبه بندی و کسب گرید شرکت، این است که از قبل کد اقتصادی مختص شرکت خود ر ا  اخذ کرده باشید.

۳) در موارد فراوانی ، بازرگانان و شرکت ها ناچار به انجام صادرات و واردات هستند تا به کسب و کار حرفه ای خود و کسب سود بپردازند و در چنین مواردی داشتن کارت بازرگانی الزامی بوده و قبل از هر کاری گرفتن کد اقتصادی جهت ارائه درخواست کارت بازرگانی ضروری می باشد.

۴) بیراه نیست اگر بگوییم عمده ترین علت گرفتن کد اقتصادی، این است که از بروز دردسرها و مسائل مالیاتی جلوگیری بعمل آورد.

همان گونه که اطلاع دارید تمامی اشخاص ، بازگانان و شرکت ها و موسسات شاغل در کشورمان بر اساس قانون ملزم به ایفای وظایف مالیتی خود در مدت زمان از پیش مشخص شده هستند تا ضمن اجتناب از مسائل مالیاتی ، مشمول برخورداری از بعضی از معافیت های مالیاتی قانونی شوند.

پر کردن اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن مطابق قوانین و مقررات در مدت زمان مشخص، یکی از مهمترین وظایف و تکالیف مالیاتی به شمار می رود. هم اکنون جهت ارائه اظهارنامه مالیاتی سالانه فرصتی در نظر گرفته شده است : پایان خردادماه سال بعد ، حداکثر زمان مقرر شده برای اشخاص حقیقی می باشد و پایان تیرماه سال بعد ، حداکثر مدت زمان مقرر شده برای اشخاص حقوقی می باشد. و درج کد اقتصادی یکی از مهمترین و حیاتی ترین اطلاعاتی است که در سایت اداره مالیات و فرم های مرتبط باید ذکر شود تا بتوانید اظهارنامه مالیاتی تان را کامل و با موفقیت ارائه دهید و چنانچه این کد را اخذ نکرده باشید مجاز به ارسال اظهارنامه مالیاتی نخواهید بود و متعاقبا مشمول برخورداری از معافیت های مالیاتی نمی گردید ضمن اینکه به احتمال زیاد محاسبه مالیات شما به شکل علی الراس صورت می گیرد که احتمالا در مقایسه با مبلغ واقعی مالیاتی ، خیلی بیشتر خواهد بود.

افرادی حائز شرایط لازم جهت اخذ کد اقتصادی می باشند که از جمله اشخاص حقوقی شاغل در امر توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات محسوب  شوند و نیز همه اشخاص حقیقی شاغل در فعالیت های مذکور که مجوز کسب و کار را از مراجع ذیصلاح کسب کرده یا مکانی جهت امور تجاری در اختیار دارند.

از جمله علل ضروری کد اقتصادی جهت امور مهم تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. انتشار فاکتور رسمی
  2. کسب کارت بازرگانی
  3. رتبه بندی و دریافت گرید
  4. شرکت در مناقصات و مزایده ها
  5. انعقاد قرارداد با شرکتهای دولتی
  6. بستن قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای

در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟۱) مساجد، تکایا و حسینه ها از گرفتن کد اقتصادی مستثنی می باشند.

۲) اشخاص حقیقی که مشغول فعالیت هنری هستند که شامل فیلم سازی و فعالیت های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی می گردد.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

آرم تجاری چگونه ثبت می شود؟

آرم تجاری سبب می شود که مشتریان وفادار و علاقه مند به محصولات و خدمات شرکت آن ها به راحتی بتوانند محصولات مورد نظر خودشان را از میان همه محصولات دیگر تشخیص دهند در این مقاله می توان مطالبی از چگونگی ثبت آرم تجاری مطالعه نمایید.

ویژگی های یک برند خوب

پیشرفت و پیشروی صنعت و تجارت و تولید جنس های یک شکل و توسعه فروش کارخانه ها و پیشرفت رابطه های جهانی به برند اهمیت بسیار زیادی اعطا نموده است.

ثبت برند جواهرات

اشخاصی که علاقه مند به فعالیتهایی در زمینه جواهرات می باشند و در جهت ایجاد مخاطب بیشتر و داشتن اعتبار در نزد مخاطبان و یا مشتریان خود می توانند اقدام به ثبت برند جواهر نمایند .

مراحل اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی می باشد که به وسیله ی اداره ی امور مالیاتی به اشخاصی که شرایط فعالان اقتصادی را دارند اعطا می شود. در این مقاله به توضیحی در مورد مراحل کد اقتصادی می پردازیم .

مدارک دریافت کارت بازرگانی

برپایه و اساس قوانین و مقررات گمرکی کشور کارت بازرگانی مجوزی می باشد که مالک آن شخصی اعم از شخص حقوقی و حقیقی است و قادر می باشد با دربرداشتن آن به امر تجارت در زمینه واردات و صادرات کالا مبادرت نماید.

لوگوی تجاری چگونه ثبت می شود ؟

نشان یا همان لوگو تجاری به منظور به وجود آوردن خوشنامی و تفاوت میان خدمات یک شرکت با شرکت دیگر و یک شخصیت حقیقی و یا حقوقی دیگر مورد استفاده واقع می شود

استعلام ثبت برند

قبل از آن که شما برند خود را به ثبت برسانید بایستی در رابطه با استعلام برندهای ثبت شده اطلاعاتی را کسب نمایید و به منظور این امر مبادرات لازم را انجام دهید.

چگونه شرکت بازرگانی واردات و صادرات ثبت کنیم ؟

در جهت واردات و صادرات کالا باید مجوز کارت بازرگانی را دارا باشید . اخذ کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی صنایع و معادن صادر می شود .در این مقاله مطالعه می نمایید که شرکت بازرگانی واردات و صادارت را با چه قالب ثبتی ثبت نمایید .

کاربرد کارت بازرگانی

کارت بازرگانی يكي از مدرک های اصلي است كه در خصوص موضوع واردات _ صادرات كالا الزامی می باشد و جزء يكي از پایه های مهم واساسي اين مبحث می باشد دریافت کارت بازرگانی کاربردهایی دارد که در این مقاله به مطالعه آن می پردازیم

مدارک ثبت لوگو

لوگو نمادی به صورت تصویری می باشد که با ثبت آن می توانید از آن محافظت نمایید که الزامی است در ثبت لوگو مدارکی را ارائه دهید که در این مقاله از مدارک مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی مطالبی ذکر شده است لطفا مطالعه نمایید .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟