لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

تبدیل شرکتهای تجاری


تبدیل شرکتهای تجاری

 شرکتهای تجاری انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها آثار و احکام مخصوص به خود دارند که نمونه بارز آن را در تفاوت شرکتهای شخص و سرمایه از یک طرف و تفاوت شرکت شخص (تضامنی و نسبی) و سرمایه (سهامی و با مسئولیت محدود) از طرف دیگر می بینیم. به طور طبیعی اشخاص به هنگام تشکیل شرکت، با توجه به آثار و احکام، نوع شرکت را انتخاب نموده و تشکیل میدهند ولی ممکن است در این راه دچار اشتباه شده یا با گذشت زمان و تغییر اوضاع و احوال به این نتیجه برسند که باید نوع شرکت را تغییر دهند.

تبدیل شرکتهای تجاری

یکی از راهکارها در این گونه موارد این است که شرکت موجود منحل شده و شرکت جدیدی با نوع مورد نظر تشکیل شود و راهکار دوم این است که بدون اینکه شرکت موجود منحل شود فقط نوع شرکت عوض شده و شرکت موجود به نوع دیگری از شرکت های تجاری تبدیل شود. در اغلب موارد شرکای ثبت شرکت ها ترجیح میدهند از راهکار دوم استفاده نمایند زیرا شرکت در طول سال های حیات خود ممکن است اعتبار و شهرت تجاری کسب کرده باشد که با انحلال ثبت شرکت همه آنها از بین می رود و این خسارت بزرگی است که بر شرکت وارد می شود.

تبدیل شرکت های تجاری از دیدگاه قانونگذار

مقررات قانونی حاکم بر شرکتهای تجاری به صراحت و به صورت یک قاعده عمومی، بحث تبدیل شرکتهای تجاری را به یکدیگر پیش بینی نکرده است ولی قانون تجارت در ماده ۱۳۵ و ۱۸۹، جواز تبدیل شرکت تضامنی و نسبی را به سهامی و لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ نیز در ماده ۲۷۸ امکان تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام را مقرر نموده است. البته در ماده ۵ لایحه اصلاحی نیز، تبدیل شرکت سهامی به نوع دیگری از شرکتهای تجاری مذکور در قانون تجارت پیش بینی شده است.

پرسش قابل طرح این است که آیا احکام مقرر در مواد فوق، اختصاص به سه شرکت تضامنی، نسبی و سهامی دارد و قانونگذار فقط اجازه این شرکتها را صادر نموده است یا می توان از احکام مزبور، قاعده کلی استخراج کرده و تبدیل در تمامی شرکت های تجاری تبدیل را تجویز نمود؟

اکثر حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را اختصاص به شرکتهای تجاری مذکور در قانون یعنی تضامنی، نسبی و سهامی نداده اند بلکه اعتقاد دارند که تبدیل هر شرکت تجاری به نوع دیگری از شرکتها امکان پذیر است اگر چه شرایط تبدیل ممکن است بر حسب مورد متفاوت باشد. بنابراین شرکتهای سرمایه می توانند با یکدیگر یا به شرکتی از شرکت های اشخاص تبدیل شوند و برعکس شرکتهای اشخاص نیز می توانند با یکدیگر یا به یکی از شرکتهای سرمایه تبدیل شوند.
برخی از حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را به صورت یک قاعده کلی نپذیرفتهاند. دکتر کاتبی تبدیل شرکت سهامی عام را به شرکت سهامی خاص درست ندانسته اند. در حالی که این امر برخلاف صریح ماده ۲۷۸ ل.ا.ق.ت می باشد.
برعکس یکی از حقوقدانان شرکت سهامی عام را قابل تبدیل به شرکت سهامی خاص دانسته ولی شرکت سهامی خاص را قابل تبدیل به شرکت سهامی عام ندانسته اند.
به نظر می رسد دیدگاه اکثریت حقوقدانان با اصول حقوقی سازگاری بیشتری دارد و می توان تبدیل شرکتهای تجاری را به صورت یک قاعده عمومی در مورد تمامی شرکتهای تجاری تجویز نمود. زیرا تجویز تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی از سوی قانونگذار (ماده ۱۳۵ ق. ت) مفید این امر است که تبدیل در شرکتهای تجاری دیگر نیز به طریق اولی امکان پذیر است. توضیح مطلب آن است که اگر در شرکت تضامنی که شرکا سنگین ترین نوع مسئولیت را بر عهده دارند و در مقابل، طلبکاران شرکت از بهترین موقعیت برخوردارند اجازه تبدیل داده شده باشد دلیلی ندارد که قانونگذار در شرکتهای سهامی و سرمایه که مسئولیت شرکا محدود به آورده یا مبلغ اسمی سهام آنها است و طلبکاران جز در موارد محدود حق مراجعه به شرکا را ندارند با تبدیل مخالفت کرده باشد. البته چنانچه قبلا نیز اشاره گردید با توجه به آثار تبدیل و تأثیر آن در وضعیت شرکای شرکت، شرایط تبدیل ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد که در بحث بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه

شعبه کرج: 137 32 – 026

شعبه تهران :119 55 266 – 021

  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://arzansabt.com

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ) مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری - ثبت طرح صنعتی -   ثبت اختراع  ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح و خدمات حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

قراردادی بودن ثبت شرکت تجاری

اوصاف بنیادی ثبت شرکت تجاری - قراردادی بودن ثبت شرکت تجاری - شرکت به عنوان یک عمل حقوقی مبتنی بر قراردادی است که بین شرکا و مؤسسین منعقد می شود و آثار آن به موجب شرکت نامه یا اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی تابع توافق شرکا و سهامداران است. حکومت قواعد آمره و تبعیت اقلیت از نظر اکثریت باعث گردیده است

تفاوت بین شرکت و موسسه

شرکتهای تجاری بر اساس امور فعالیتهای تجاری تشکیل می شوند و اما موسسات به فعالیتهای غیر تجاری می پردازند در این مقاله به تفاوتهای هر یک پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

تغییر اسم شرکت

برای درخواست کنندگان این امکان فراهم شده است تا بتوانند به وسیله درگاه اینترنتی www.sherkat.ssaa.ir درخواست تغییرات را ارسال کنند.

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت -در مورد شرکت دو دیدگاه عمده وجود دارد: دیدگاهی که شرکت را شکل حقوقی بنگاه اقتصادی و یک مرکز منافع نهادی می داند و بیشتر در کشورهای اروپای قاره ای رواج دارد و دیدگاهی که به حقوق شرکت ها به عنوان رشته ای از قراردادها نگاه می کند که پایگاه اصلی آن در کشورهای آنگلوساکسون است.

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص ثبت یکی از انواع شرکت سهامی است که سرمایه در آن به شکل برگه های سهام در می آید و سهامداران به اندازه سهامشان در شرکت مسئولیت دارند. ارزان ثبت در این مقاله سایر ویژگی های ثبت شرکت سهامی خاص را شرح می دهد .

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در این مقاله به مطالبی در موردمجمع عمومی فوق العاده پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

اصول مشترک در ثبت شرکت

اصول مشترک ثبت شرکت یعنی داشتن سرمایه اولیه ، شرکا و آدرس دفتر مرکزی مشخص برای همه شرکت های تجاری - شرکت های تجاری تحت قانون تجارت نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیردولتی به ثبت می رسند و همگی آنها پس از ثبت دارای شماره ثبت اختصاصی و شناسه ملی اختصاصی می گردند.

ثبت شرکت پیمانکاری

ثبت شرکت پیمانکاری قراردادهایی را برای اموری مانند عمران و ساختمان سازی ، نصب تجهیزات و تاسیسات شهری یا ساختمانی ، فضای سبز شهری یا پروژه های کشاورزی و.... منعقد می کند. ارزان ثبت ثبت ارزان شرکت پیمانکاری را برای شما به انجام می رساند.

تبدیل شرکتهای تجاری

تبدیل شرکتهای تجاری - اکثر حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را اختصاص به شرکتهای تجاری مذکور در قانون یعنی تضامنی، نسبی و سهامی نداده اند بلکه اعتقاد دارند که تبدیل هر شرکت تجاری به نوع دیگری از شرکتها امکان پذیر است اگر چه شرایط تبدیل ممکن است بر حسب مورد متفاوت باشد. بنابراین شرکتهای سرمایه می توانند

ثبت شرکت سهامی عام

مدارک، مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی عام

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟