لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

تبدیل شرکتهای تجاری


تبدیل شرکتهای تجاری

 شرکتهای تجاری انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها آثار و احکام مخصوص به خود دارند که نمونه بارز آن را در تفاوت شرکتهای شخص و سرمایه از یک طرف و تفاوت شرکت شخص (تضامنی و نسبی) و سرمایه (سهامی و با مسئولیت محدود) از طرف دیگر می بینیم. به طور طبیعی اشخاص به هنگام تشکیل شرکت، با توجه به آثار و احکام، نوع شرکت را انتخاب نموده و تشکیل میدهند ولی ممکن است در این راه دچار اشتباه شده یا با گذشت زمان و تغییر اوضاع و احوال به این نتیجه برسند که باید نوع شرکت را تغییر دهند.

تبدیل شرکتهای تجاری

یکی از راهکارها در این گونه موارد این است که شرکت موجود منحل شده و شرکت جدیدی با نوع مورد نظر تشکیل شود و راهکار دوم این است که بدون اینکه شرکت موجود منحل شود فقط نوع شرکت عوض شده و شرکت موجود به نوع دیگری از شرکت های تجاری تبدیل شود. در اغلب موارد شرکای ثبت شرکت ها ترجیح میدهند از راهکار دوم استفاده نمایند زیرا شرکت در طول سال های حیات خود ممکن است اعتبار و شهرت تجاری کسب کرده باشد که با انحلال ثبت شرکت همه آنها از بین می رود و این خسارت بزرگی است که بر شرکت وارد می شود.

تبدیل شرکت های تجاری از دیدگاه قانونگذار

مقررات قانونی حاکم بر شرکتهای تجاری به صراحت و به صورت یک قاعده عمومی، بحث تبدیل شرکتهای تجاری را به یکدیگر پیش بینی نکرده است ولی قانون تجارت در ماده ۱۳۵ و ۱۸۹، جواز تبدیل شرکت تضامنی و نسبی را به سهامی و لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ نیز در ماده ۲۷۸ امکان تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام را مقرر نموده است. البته در ماده ۵ لایحه اصلاحی نیز، تبدیل شرکت سهامی به نوع دیگری از شرکتهای تجاری مذکور در قانون تجارت پیش بینی شده است.

پرسش قابل طرح این است که آیا احکام مقرر در مواد فوق، اختصاص به سه شرکت تضامنی، نسبی و سهامی دارد و قانونگذار فقط اجازه این شرکتها را صادر نموده است یا می توان از احکام مزبور، قاعده کلی استخراج کرده و تبدیل در تمامی شرکت های تجاری تبدیل را تجویز نمود؟

اکثر حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را اختصاص به شرکتهای تجاری مذکور در قانون یعنی تضامنی، نسبی و سهامی نداده اند بلکه اعتقاد دارند که تبدیل هر شرکت تجاری به نوع دیگری از شرکتها امکان پذیر است اگر چه شرایط تبدیل ممکن است بر حسب مورد متفاوت باشد. بنابراین شرکتهای سرمایه می توانند با یکدیگر یا به شرکتی از شرکت های اشخاص تبدیل شوند و برعکس شرکتهای اشخاص نیز می توانند با یکدیگر یا به یکی از شرکتهای سرمایه تبدیل شوند.
برخی از حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را به صورت یک قاعده کلی نپذیرفتهاند. دکتر کاتبی تبدیل شرکت سهامی عام را به شرکت سهامی خاص درست ندانسته اند. در حالی که این امر برخلاف صریح ماده ۲۷۸ ل.ا.ق.ت می باشد.
برعکس یکی از حقوقدانان شرکت سهامی عام را قابل تبدیل به شرکت سهامی خاص دانسته ولی شرکت سهامی خاص را قابل تبدیل به شرکت سهامی عام ندانسته اند.
به نظر می رسد دیدگاه اکثریت حقوقدانان با اصول حقوقی سازگاری بیشتری دارد و می توان تبدیل شرکتهای تجاری را به صورت یک قاعده عمومی در مورد تمامی شرکتهای تجاری تجویز نمود. زیرا تجویز تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی از سوی قانونگذار (ماده ۱۳۵ ق. ت) مفید این امر است که تبدیل در شرکتهای تجاری دیگر نیز به طریق اولی امکان پذیر است. توضیح مطلب آن است که اگر در شرکت تضامنی که شرکا سنگین ترین نوع مسئولیت را بر عهده دارند و در مقابل، طلبکاران شرکت از بهترین موقعیت برخوردارند اجازه تبدیل داده شده باشد دلیلی ندارد که قانونگذار در شرکتهای سهامی و سرمایه که مسئولیت شرکا محدود به آورده یا مبلغ اسمی سهام آنها است و طلبکاران جز در موارد محدود حق مراجعه به شرکا را ندارند با تبدیل مخالفت کرده باشد. البته چنانچه قبلا نیز اشاره گردید با توجه به آثار تبدیل و تأثیر آن در وضعیت شرکای شرکت، شرایط تبدیل ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد که در بحث بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه

شعبه کرج: 137 32 – 026

شعبه تهران :119 55 266 – 021

  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://arzansabt.com

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ) مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری - ثبت طرح صنعتی -   ثبت اختراع  ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح و خدمات حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل شرکت

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل - برای تبدیل هر شرکت تجاری به شرکت تجاری دیگر شرایطی لازم است که بدون آن تبدیل امکان پذیر نمی باشد مانند اینکه شرکت سهامی خاص برای اینکه بتواند به شرکت سهامی عام تبدیل شود باید سرمایه خود را به میزان حداقل سرمایه مقرر برای شرکتهای سهامی عام افزایش داده

شرایط تبدیل شرکت

شرایط تبدیل شرکت - قانون تجارت در ماده ۱۳۵ ق. ت در مورد تبدیل ثبت شرکت تضامنی به شرکت سهامی به صورت کلی مقرر داشته است که رعایت تمام مقررات راجعه به شرکت سهامی حتمی است. با توجه به اینکه منظور از مقررات راجعه به شرکت سهامی در ماده مزبور، عبارت از مقررات مربوط به شرکت سهامی مذکور در مواد ۲۱ تا ۹۴ ق.ت

تبدیل شرکتهای تجاری

تبدیل شرکتهای تجاری - اکثر حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را اختصاص به شرکتهای تجاری مذکور در قانون یعنی تضامنی، نسبی و سهامی نداده اند بلکه اعتقاد دارند که تبدیل هر شرکت تجاری به نوع دیگری از شرکتها امکان پذیر است اگر چه شرایط تبدیل ممکن است بر حسب مورد متفاوت باشد. بنابراین شرکتهای سرمایه می توانند

ثبت شرکت سهامی عام

مدارک، مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی عام

ویژگی شرکت سهامی عام

ویژگی شرکت سهامی عام - شرکتی است که با فروش سهام به مردم بخشی از سرمایه ی شرکت را تأمین میکنند سهام این شرکتها در بورس اوراق بهادار خرید و فروش می شوند به این گونه شرکتهای عام می گویند

ثبت شرکت تجاری معیار ایجاد شخصیت حقوقی

ثبت شرکت تجاری به عنوان معیار ایجاد شخصیت حقوقی شرکت -در مقابل دیدگاه بالا تعدادی از حقوقدانان اعتقاد دارند که ثبت از لحاظ منطقی مناسب ترین ملاک برای تحقق شخصیت حقوقی شرکت است و با لحاظ پاره ای از مقررات قانونی این امر با دیدگاه واقعی قانونگذار نیز سازگارتر است.

مراحل اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی می باشد که به وسیله ی اداره ی امور مالیاتی به اشخاصی که شرایط فعالان اقتصادی را دارند اعطا می شود. در این مقاله به توضیحی در مورد مراحل کد اقتصادی می پردازیم .

مفاهیم و مبانی ثبت شرکت تجاری

مفاهیم و مبانی ثبت شرکت تجاری -هر دو عنوان «ثبت» و «شرکت تجاری» جزو آن دسته از شاخه های حقوق خصوصی هستند که به دنبال انقلاب صنعتی و تحولات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن شکل گرفته اند و در فقه و حقوق سنتی ایران به شکل امروزی وجود نداشته اند.

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت -در مورد شرکت دو دیدگاه عمده وجود دارد: دیدگاهی که شرکت را شکل حقوقی بنگاه اقتصادی و یک مرکز منافع نهادی می داند و بیشتر در کشورهای اروپای قاره ای رواج دارد و دیدگاهی که به حقوق شرکت ها به عنوان رشته ای از قراردادها نگاه می کند که پایگاه اصلی آن در کشورهای آنگلوساکسون است.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

به شرکتی که به منظور فعالیت تجاری بین دو یا چند نفر تشکیل شود شرکت با مسئولیت محدود گفته میشود. در این شرکت شرکا فارغ از اینکه سرمایه بصورت سهام است یا نه با توجه به آورده ی خود در شرکت در برابر بدهی ها و تعهدات مسئولیت دارند.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟