لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

شرکت های سهامی


شرکت های سهامی

شرکت های سهامی

 شرکتهای سهامی بنابر دلایل زیر دارای اهمیت هستند:

  •  الف - تعداد شرکاء در این نوع شرکت ها معمولا زیاد است و در نتیجه میزان سرمایه آنها بسیار زیاد می باشد.
  • ب- مسئولیت شرکاء در مقابل طلبکاران، محدود به سهامی است که در شرکت دارند.
  • ج- تمام اعمال و معاملات این نوع ثبت شرکت های تجاری محسوب می شود. خصوصیات فوق، موجب ایجاد دو امتیاز مهم برای ثبت شرکت های سهامی می شود یکی کثرت سرمایه» و دیگری «کمی خطر» (یا ریسک.)

الف - تعريف شرکت سهامی

 مطابق ماده (۱) اصلاحی قانون تجارت سال ۱۳۴۷، «شرکت سهامی، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغی اسمی سهام آنهاست.

  • عناصر زیر در تعریف فوق قابل توجه است:

 1- مشارکت:

در صورتی شرکت به وجود می آید که مؤسسین بیشتر از یک نفر بوده و جهت سهولت در امر رأی گیری، شرکت سهامی خاص حداقل از ۳ نفر و شرکت سهامی عام حداقل از ۵ نفر شریک تشکیل می شود.

 ٢- تقسیم سرمایه:

در شرکتهای سهامی، برخلاف سایر شرکت ها، سرمایه به سهام مساوی تقسیم می شود و در شرکت سهامی عام ارزش اسمی هر سهم نباید از ۱۰۰۰۰ ریال تجاوز کند و نمی توان بعضی سهام را مثلا به ۵۰۰۰ ریال و بعضی دیگر را به ۱۰۰۰۰ ریال تقسیم کرد. حتی قطعات سهم هم باید دارای قیمت یکسانی باشند.

 ۳- مسئولیت:

در شرکتهای سهامی (و شرکت های سرمایه ای) مسئولیت شرکاء در مقابل طلبکاران شرکت، فقط محدود به سرمایه (یعنی تعداد سهام هر یک از شرکاء) آنان در شرکت می باشد، هرچند که میزان بدهی شرکت چندین برابر سرمایه شرکت باشد.

ب- بعضی از خصوصیات انحصاری شرکت های سهامی

1- تجاری بودن عملیات شرکت های سهامی:

ماده ۲ لایحه اصلاحی در قسمت شرکتهای سهامی مقرر داشته است که: «شرکت سهامی، شرکت بازرگانی است، ولواینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد». بنابراین اگر موضوع فعالیت شرکت سهامی معاملات اموال غیر منقول» باشد، از قبیل خانه سازی و سدسازی، این شرکت بازرگانی محسوب می شود و این خصوصیت فقط مختص شرکت سهامی است.

 ۲- میزان سرمایه:

قانونگذار، فقط در مورد شرکت های سهامی حداقل قائل شده است و در مورد سایر شرکتها میزان سرمایه به عهده شرکاء گذاشته شده است. رعایت حداقل سرمایه در شرکت های سهامی آنقدر اهمیت دارد که قانون برای تخلف از آن ضمانت اجرایی تعیین نموده و ادامه آن را حتی موجب انحلال شرکت دانسته است.| ماده ۵ لایحه اصلاحی مقرر می دارد: «سرمایه شرکت سهامی عام در زمان تأسیس حداقل از ۵ میلیون ریال و شرکت سهامی خاص حداقل از یک میلیون ریال نباید کمتر باشد» بعد از تأسیس اگر به هر علت، میزان سرمایه، از حداقل مبلغ فوق کمتر شود باید ظرف یک سال نسبت به افزایش آن تا میزان حداقل تعیین شده اقدام به عمل آید.

یادآوری: از نظر حداکثر سرمایه، هیچ گونه محدودیتی برای هیچ یک از شرکتهای هفتگانه وجود ندارد.

٣- عدة شركاء:

عده شر کاء به نظر مؤسسین هر شرکت بستگی داشته و قانون در این زمینه نباید دخالت کند، اما در مورد شرکت های سهامی به دلیل حساسیت این نوع از شرکت ها، قانون در همه مسائل دخالت کرده است. لایحه اصلاحی، در مورد تعداد شرکاء در شرکت سهامی عام مقرر داشته که نباید از ۵ نفر و در شرکت سهامی خاص نباید از سه نفر کمتر باشد.

- انواع شرکت های سهامی: شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شوند:

الف- شرکت سهامی عام

ب- شرکت سهامی خاص

 مقررات این دو ثبت شرکتها یکسان می باشد و در بعضی از موارد خاص، شرکت سهامی خاص مقررات مخصوص به خود را دارد، انجام پروژه های بزرگ مانند سدسازی، نیازمند سرمایه گذاری های کلان می باشد که فقط از طریق شرکت سهامی عام امکان پذیر می باشد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه

شعبه کرج: 137 32 – 026

شعبه تهران :119 55 266 – 021

  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://arzansabt.com

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ) مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری - ثبت طرح صنعتی -   ثبت اختراع  ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح و خدمات حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل ثبت شرکت تبلیغاتی

ثبت شرکت تبلیغاتی در اداره ثبت شرکتها باتوجه به ارائه مدارکی و گذراندن مراحل ثبت امکان پذیر است در این مقاله مراحل به شرح ذیل ذکر می شود

برندسازی شخصی

برندسازی شخصی - متمایزتر از دیگران نشان دادن توسط یک برند ایجاد می شود . در در واقع برند شخصی تصویری می باشد که می تواند متمایزتر از دیگران شما را نشان دهد در این مقاله به توضیحات بیشتر می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

علائم تجاری و صنعتی

علائم تجاری و صنعتی -علامت تجاری و علامت صنعتی که غالبا مترادف هم استعمال می شوند به انگلیسی (Tracle Mark) نامیده می شوند. علامت تجاری اصولا جنبه عمومی داشته و برای معرفی کالاهای مختلف به کار می رود، در حالیکه علامت صنعتی برای مشخص نمودن

شرایط ماهوی وشکلی شرکت مسئولیت محدود

برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود یک سری شرایط ماهوی و شکلی مورد نیاز است که در این مقاله توضیح داده شده است . به طور کلی جهت اطلاع از شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود و خصوصیات این نوع شرکت ، شما می توانید با ارزان ثبت تماس حاصل نمایید .

نوع شرکت برای ثبت

نوع شرکت برای ثبت با توجه به اهداف موسسین از ثبت شرکت و موضوع فعالیت آنها مشخصمی شود که در این مقاله ما به این موضوع می پردازیم که برای هر یک از فعالیت ها ..

مجوز برند

برند عبارتست از یک نام تجاری یا مارک یا تصویر و طرح و یا ترکیبی از یک تصویر و یک نام تجاری که بر روی محصولات درج می شود و معرف آنها و تولید کننده آنها است، آنچه در این میان مهم است مجوز برند است که یکی از مدارک لازم برای ثبت برند و علامت تجاری می باشد که در این مقاله توضیحاتی راجع به آن می دهیم .

اساسنامه شرکت تعاونی

شرکت تعاونی شرکتی است که به منظور فراهم نمودن رفاه و کالاهای مورد نیاز اعضای شرکت تعاونی راه اندازی می شود و البته بعضا" خدماتی نیز به عموم ارا ئه می کند. جهت اطلاع بیشتر در خصوص ثبت این نوع شرکت خواندن مقاه حاضر یا تماس با کارشناسان ارزان ثبت را به شما پیشنهاد می کنیم .

ثبت شرکت تبلیغاتی

برای آن که شرکت تبلیغاتی به ثبت برسد بایستی تقاضای ثبت شرکت تبلیغاتی به سازمان کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان محل سکونت با امضای صاحب امتیاز و معرفی مدیر مسئول ارائه گردد،

اشتراک در سود و زیان شرکت ها

اشتراک در سود و زیان شرکت ها - با توجه به قاعده «هر کس مالک مالی باشد مالک منافع آن نیز می باشد و همچنین قاعده «من له الغنم فعليه العزم» که اقتضاء دارد هزینه ها و زیان مال نیز بر مالک مال تحمیل شود در شرکتهای مدنی سود و زیان به تناسب سهم شریکان در مال مشاع بين آنان تقسیم می شود.

منابع حقوق شرکتهای تجاری

منابع حقوق شرکتهای تجاری از یک جهت تابع منابع حقوق تجارت است که در کتابهای حقوق تجارت ذکر گردیده است ولی از یک طرف با توجه به تحولاتی که در مورد قوانین مربوط به شرکتهای تجاری صورت گرفته و همچنین تنوع شرکتهای تجاری و برخورداری برخی از آنها از قوانین خاص ضروری است که به صورت مختصر به منابع حقوق شرکت

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟