لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

معافیت سربازی با ثبت اختراع


معافیت سربازی با ثبت اختراع یکی از گزینه هایی است که افراد مشمول خدمت سربازی می توانند از آن برای معافیت استفاده نمایند، اما آیا هر اختراعی برای معافیت سربازی قابل پذیرش است؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است اما چه اختراعاتی مورد قبول می باشد و می توانید معافیت سربازی را با ثبت اختراع  بگیرید، این مبحثی است که در این مقاله به طور اختصاصی به آن پرداخته ایم ، مطابق قوانین عمومی کشور ثبت اختراع در سامانه مالکیت صنعتی انجام می شود و بر این اساس معتبر ترین مرجع ثبت اختراع مالکیت معنوی می باشد. اما اصولاً ثبت اختراع قواعد خاصی دارد و اداره مالکیت صنعتی تنها محرز کننده این است که آیا اختراع مربوطه اختراع محسوب می شود بر اساس قوانین ثبت اختراع و یا خیر و استفاده از امتیاز معافیت سربازی با ثبت اختراع از جمله مواردی است که بررسی آن در صلاحیت سازمان نظام وظیفه می باشد.

مدارک ثبت اختراع

 1. برای ثبت اختراع باید اظهار نامه ثبت اختراع را از سامانه مالکیت فکری دریافت نمایید و با دقت تکمیل نمایید.
 2. برای بررسی اختراع، مخترع باید توصیف نامه اختراع را کامل نمالید در توصیف نامه اختراع کارکرد اجزا، جزئیات و سایر موارد مربوطه به طور دقیق و جزئی توضیح داده می شود.
 3. ارائه نقشه های مربوط به تهیه اختراع چگونگی ترسیم اجزاء و جزئیات، در صورت داشتن فرمول باید فرمول آن نیز ارائه شود.
 4. ارائه مدارک مربوط به احراز هویت
 5. وکالت نامه در صورتی که امور مربوط به ثبت اختراع توسط وکلاء ثبتی انجام می شود.

دلیل دادن معافیت سربازی با ثبت اختراع

همان طور که مشخص است، دادن امتیاز به افرادی که مخترع هستند به عنوان قشر تاثیر گذار به نسبت اختراعی که داشته اند و کاربرد این اختراع در زندگی بشر مشخصاً زمانی که این افراد در خدمت سربازی به سر می برند می تواند صرف مطالعه و تحقیقاتی در زمینه های مختلف شود آن هم با اختراع و یا دانشی که دارند و علی الاصول جزء نخبگان جامعه هستند.

اما برای اثبات نخبه بودن شخص باید اختراعی قبلاً داشته باشند یا در زمینه های مختلف علمی دستاورد هایی در بنیاد علمی نخبگان و یا کسب مقام های مختلف علمی یک فرد فعال علمی محسوب شوند و این مس تواند مهمترین دلیلی باشد که به منظور آن معافیت سربازی به شخص تعلق گیرد.

ذکر این نکته الزامی است که افراد نباید به دنبال ثبت اختراعی باشند که بتوانند از طریق آن معافیت سربازی بگیرند زیرا هر اختراعی نمی تواند مشمول قوانین معافیت در نظام وظیفه شود. بنابراین مشمولین نظام وظیفه در صورتی که اختراعی دارند و می خواهند حق مالکیت معنوی آن را به نام خود کنند باید ثبت اختراع در اداره مالکیت فکری داشته باشند و می توانند با توجه به تصدیق ثبت درخواست معافیت دهند تا در جلسه مربوطه در خصوص معافیت نسبت به آن رسیدگی شود.

قواعد و شرایط  مربوطه در معافیت سربازی با ثبت اختراع

برای اینکه از امتیاز معافیت سربازی با ثبت اختراع استفاده کنید ابتدا باید مشخص شود اختراع شما تحت عنوان اختراع محسوب می شود یا خیر؟ پیش از ایجاد سازمان مالکیت فکری در ایران ثبت اختراع در بنیاد علمی نخبگان انجام می شد و البته بنیاد علمی نخبگان یکی از گزینه ها برای ثبت اختراع بود اما با تصویب قوانین ثبت مالکیت صنعتی یکی از اصلی ترین مباحث این قانون ثبت اختراع بود که بر اساس قوانین مقرر شده باید در سازمان مالکیت صنعتی انجام شود. اما کماکان سازمان نظام وظیفه برگه ثبت اختراع در مالکیت فکری را می پذیرد و حتی اگر در سازمان ملی نخبگان نیز ثبت اختراع داشته باشید باید اختراع خود را در سازمان مالکیت فکری نیز به ثبت برسانید.

اما سازمان نظام وظیفه نیز دارای قوانین خاص خود است که بر اساس جلسه ای تشکیل شده با ارائه تصدیق ثبت اختراع و سایر مدارک مربوطه که از سوی این سازمان اعلام می شود درخواست معافیت مورد رسیدگی قرار می گیرد در برخی موارد ممکن است این سازمان با درخواست معافیت موافقت نکند و یا ممکن است به جای معافیت به عنوان نخبه علمی در سازمان پژوهش های علمی یا  سایر سازمان های دولتی مرتبط با اختراع انجام شده به عنوان نیروی پژوهشی فعالیت داشته باشید یا از شما بخواهند تحقیقاتی را در زمینه ای که مرتبط با اختراع است انجام دهید که در این موارد شما معاف نخواهید بود اما از فضای نظامی به فضای علمی پژوهشی برای استفاده از پتانسیل فردی با توجه به اختراع ثبت شده ارجاع می شوید، که در این صورت به عنوان یک کارمند حقوق بگیر خواهید بود.

نحوه در نظر گرفتن میزان معافیت با ثبت اختراع

همان طور که در مبحث قبل اشاره شد ثبت اختراع به هیچ عنوان میزان معافیت دقیقی ندارد و ممکن است اختراع یک مشمول نظام وظیفه چندان کاربردی نباشد که از سوی سازمان نظام وظیفه به آن معافیت سربازی تعلق بگیرد در حالی که ممکن است ثبت اختراعی چنان پیشرفته و کاربردی باشد که نتیجه آن معافیت کامل یا چند ماه از خدمت سربازی باشد و یا حتی ممکن است در یکی از ادارات معتبر دولتی مشغول کار شوید. بنابراین تصمیم در خصوص میزان معافیت سربازی امری است که سازمان نظام وظیفه در خصوص آن تصمیم گیری می کند.

چه کسانی از امتیاز های معافیت نخبگان بهرمند می شوند

 1. افراد نخبه ای که اختراع داشته باشند و آن را در سازمان مالکیت فکری به ثبت رسانده باشند.
 2. مشمولین نظام وظیفه ای که اختراعی ندارند اما به عنوان نخبه دستاورد علمی پژوهشی داشته باشند.
 3. کسانی که رتبه های برتر در المپیاد های علمی دارند
 4.  اشخاص دارای رتبه های برتر در کنکور های سراسری کشوری
 5. مشمولین نظام وظیفه ای که دارای جوایز بنیاد علمی نخبگان هستند.
 6. کسانی که در انواع جشنواره های مورد تایید بنیاد علمی نخبگان از جمله قرآنی، علمی، ادبی، هنری، دارای جوایز باشند.

مراحل معافیت سربازی با ثبت اختراع

ثبت در مالکیت معنوی: برای این منظور ابتدا باید چیزی که ساخته اید عنوان اختراع را داشته باشد، اختراع چیزی است که تا کنون وجود نداشته و برای اولین بار از لحاظ فنی دستگاه ساخته شده است، از این رو قبل از اینکه افشا شود برای حمایت از حقوق مالکیت معنوی اثر برای مخترع باید در سازمان ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد، ثبت اختراع در این سازمان به شرح زیر می باشد.

 1. درخواست ثبت اختراع در سامانه مالکیت صنعتی که در این سامانه باید اطلاعات مخترع، اثر مخترع، ادعا نامه اختراع، انتخاب مرجع بررسی را انجام دهید.
 2.  مرحله دوم اختراع در سازمان مالکیت معنوی می باشد، کارشناسان این سازمان اختراع را به جهت اینکه ثبت شده یا نه بررسی می کنند و پس از تایید اولیه اختراع در مرجع انتخاب شده به لحاظ فنی نیز ارزیابی می شود و بعد تایید این مرحله نیز تایید ثبت داده می شود در هر مرحله اگر درخواست رد شود ابلاغ رد ثبت صادر می شود.
 3. مرحله نهایی پرداخت روزنامه های ثبت اختراع می باشد که پس طی این مرحله اختراع به طور رسمی ثبت می شود و تصدیق ثبت آن صادر می شود.

تایید بنیاد علمی نخبگان: در این مرحله باید به سامانه Soraya.bmn.ir وارد شوید و در خواست ثبت نام را با ثبت مشخصات فردی تکمیل نمایید، در این سامانه نیز مدارک و موارد را تکمیل می نمایید و پس از بررسی اختراع ثبت شده تاییدیه بنیاد علمی نخبگان را دریافت می کند.

ستاد کل نیرو های مسلح: با تایید بنیاد ملی نخبگان برای اختراع مربوطه معرفی به ستاد کل نیروهای مسلح را دریافت می کنید و بعد از طی مراحلی در این زمینه نیز معافیت سربازی در صورت تایید ارائه می شود.

شرایط معافیت سربازی با ثبت اختراع

برای معافیت سربازی علاوه بر موارد عنوان شده باشد در صورت داشتن مدرک دانشگاهی معدل بالای 17 باشد و نیز همان طور که عنوان کردیم بنیاد علمی نخبگان اختراع ثبت شده را تایید نمایند، داشتن مقالات علمی، همچنین مقالات isi می تواند روند معافیت تان را در کنار داشتن اختراع ثبت شده قطعی تر کند. 

این مدارک باید در صفحه A4 در سه نسخه تنظیم و تایپ شود و تمام مد ارک مربوط به توصیف نامه و نقشه های اختراع باید به امضاء مخترع برسد.

در پایان: در این مقاله به طور اختصاصی نحوه معافیت سربازی با ثبت اختراع پرداخته شد، تیم حقوقی مجتمع ... در زمینه ثبت اختراع با به کار گیری وکلای مجرب با شما عزیزان همکاری خواهد داشت، بنابراین آنچه حائز اهمیت است برای دریافت معافیت از طریق ثبت اختراع اثبات اینکه شما مخترع هستید است که از طریق تصدیق صادر شده از سوی اداره مالکیت فکری این امر قابل انجام است اما صد در صد اینگونه نخواهد بود که چون مخترع هستید حتماً مشمول معافیت ثبت اختراع خواهید بود، زیرا سازمان نظام وظیفه قواعد خودش را در این زمینه دارد و با توجه به بررسی مسئولین این بخش وضعیت معافیت با ثبت اختراع مشخص می شود، بنابراین ممکن است با ثبت اختراع شما برای معافیت نیز موافقت نشود ولی نمی توان امتیاز های ثبت اختراع را در این زمینه نادیده گرفت موارد متعددی در این زمینه همان طور که بیان کردیم نقش دارند.

 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

خرید و فروش برند

خرید و فروش برند -برند قابلیت نقل و انتقال یا خرید و فروش دارد همین طور این امکان وجود دارد به شخصی به جز شخصی که اولین بار مالکیت برند را دارا بوده نیز برند را منتقل کنیم.برند و آرمی که به ثبت رسیده قابلیت آن رادارد که مورد نقل و انتقال قرار بگیرد البته شرط اصلی برای انتقال آن رضایت مالک برند

چرا بهتر است امور ثبتی خود را به موسسات ثبتی بسپاریم؟

از آنجایی که امور ثبتی علاوه بر پیچیدگی های خاص خود نیاز به صرف وقت و زمان و انرژی و هزینه دارد که در این مقاله به آن اشاره شد بهتر است که امور ثبتی خود را .

نام زیبا برای شرکت

چگونه می توان زیباترین نام را برای شرکت انتخاب نمود؟ از مهمترین مراحل در ثبت یک شرکت تجاری و به وجود آوردن یک کسب و کار موفق وجدید انتخاب نام مناسب برای شرکت می باشد . لذا اغلب افراد در زمینه داشتن نامی مناسب برای شرکت خود دچار تردید و اشتباه می شوند چرا که باید به این موضوع واقف باشند

ثبت شرکت صرافی

ثبت شرکت صرافی در ایران تابع شرایط خاصی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم . برای ثبت شرکت صرافی باسد شرکت تضامنی ثبت شود که درباره آن نیز قبلا شرح دادیم

ثبت شرکت های بازرگانی

منظور از ثبت شرکت های بازرگانی شرکت هایی می باشند که با هدف و موضوع بازرگانی و برای انجام امور بازرگانی مانند خرید و فروش ، توزیع ، واردات و صادرات و این گروه از فعالیت ها تاسیس می شوند. ارزان ثبت جهت ثبت شرکت بازرگانی مشاوره رایگان به شما ارائه می دهد.

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری -جهت ثبت علامت تجاری یا برند بعد از مشخص شدن برندتان و قابلیت ثبت آن باید مراحل ثبت علامت تجاری را یکی یکی طی کنید ، که این مراحل نیاز به آشنایی با مسائل حقوقی و اصطلاحات ثبتی دارد لذا توصیه می کنیم مراحل ثبت علامت تجاری را به کارشناسان ثبتی بسپارید.

وجوه مدیریت برند

با اطلاع از وجوه مدیریت برند در این مقاله می کوشیم تا به شما کمک کنیم که پس از ثبت برند به راحتی نسبت به برندینگ و دوام برند خود راهکار مناسب اتخاذ کنید

ثبت شرکت عمرانی و ساختمانی

در میان انواع فعالیت هایی اقتصادی که افراد را مشتاق به ثبت شرکت و اصولا بقراری تعامل با شرکاء می نماید گرایش ساختمان سازی می باشد به همین دلیل ثبت شرکت عمرانی و ساختمانی تقاضای بالایی دارد و ارزان ثبت نیز در این خصوص خدمات ارائه می دهد.

دفاتر پلمپ مالیاتی

دفاتر پلمپ مالیاتی -يکي از اقدامات پس از ثبت شرکت که موسسين شرکتها به انجام آن الزام دارند اخذ دفاتر پلمپ تجاري بعد از ثبت شرکت مي باشد و البته بعد از آن نيز سالانه بايد دفاتر پلمپ مالیاتی اخذ شود . دفاتر پلمپ تجاري يا دفاتر قانوني يا مالياتي دفاتري هستند که گزارش عملکرد مالي شرکت يا موسسه هرساله

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت -امروزه به دلیل اینترنتی شدن اکثر امور جهت سهولت و تسریع کارها و کاستن از بار تردد مردم و ترافیک اولین گام ثبت شرکت ثبت نام اینترنتی آن است لیکن لازم است که قبل از آن مقدماتی را به جا آورید که در اینجا آنها را بر می شماریم:

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟