لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

شرایط اسم تجاری


با توجه به اهمیت نام تجاری در مراودات تجاری و تأثیر آن بر جذب مشتریان انتخاب یک نام مناسب بسیار حائز اهمیت است. در مطالعات و تحقیقات مربوط به بازاریابی تأکید شده است که یک نام تجاری مؤثر با ارزش نامی است که:

 1. باید فرید و متمایز باشد و با نام مؤسسات مشابه فرق کند.
 2. تلفظ آن سهل و آسان باشد.
 3. معنای آن باید روشن باشد.
 4. منافی اخلاق و دارای مضمون بد نباشد.
 5. نشانگر خصوصیات مؤسسه باشد.
 6. تصوير مؤسسه را در یک قالب کلی و در مجموع تجسیم نماید.
 7. در قبال تطورات، تغییرات، و توسعه مؤسسه قابل انعطاف باشد.
 8. نباید طولانی باشد اما بایستی مؤثر و تأثیر گذار باشد.

اما به منظور اینکه نام تجاری مورد حمایت قانونی قرار گیرد شرایط خاصی را می طلبد که اگر برخی از اوصاف فوق هم در این شرایط باشد از زاویه دیگری بایستی به آن نگاه شود.

در مباحث پیشین و فصول قبل دریافتیم علیرغم اینکه قانون تجارت به ذکر نام تجاری پرداخته و چند مواد را به آن اختصاص داده است، لكن عدم وجود اداره یا ارگانی برای ثبت این اسم موجب شده است که ثبت نام تجاری جنبه الزامی و تکلیفی نداشته باشد. گرچه عرف و عادتأ تاجر اقدام به تعیین نام برای مؤسسه تجاری خود می نمایند. 

نباید فراموش کرد که این بی تکلیفی فقط در مورد نام های تجاری است که تجار حقیقی و فرد اتخاذ می کنند. اما نام شرکتها که نام تجاری آنها محسوب می گردد و نیز نام تجاری به ثبت رسیده به صورت علامت تجاری توسط تاجر فرد چنین نیستند و مشمول حمایت قانونی هستند. حال برای اینکه نام تجاری مورد حمایت قانونی قرار گیرد باید دارای شرایطی باشد.

کما اینکه قوانین کشورهایی که مورد مطالعه تطبیقی قرار داده ایم اگر چه آزادی به صاحب مؤسسه تجاری در اختیار اسم تجاری که موجب تمیز مؤسسه وی از مؤسسات تجاری مماثل و مشابه شود داده اند، لکن این آزادی مطلق نیست، بلکه برای اینکه اسم تجاری وی مورد حمایت قانون قرار گیرد بایستی دارای شرایطی باشد.

چنانچه یک نام تجاری فاقد این شرائط باشد، قوانین مربوط به ثبت اسم تجاری، ثبت آن را ممنوع کرده اند. لذا برای اینکه نام تجاری به ثبت برسد و مورد حمایت قانونی قرار گیرد بایستی شروطی وجود داشته باشند.

شرایط اسم تجاری

شرایط اسم تجاری که مورد حمایت قانون قرار گیرد در ذیل قید شده است :

 • شرط ویژگی متمایز
 •  شرط جدید بودن
 • شرط قانونی بودن
 • شرط لغت
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مزایای ثبت اختراع در کنکور

در این مقاله به مزایای ثبت اختراع در کنکور پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

ثبت شرکت مواد غذایی

با ثبت نمودن شرکت مواد غذایی می توانید به صورت رسمی و قانونی فعالیت خود را آغاز کنید. برای شروع فعالیت در حوزه های مواد غذایی بایستی جواز بهداشت از موسسه ی مربوط و پروانه لازم از نهاد غذا و دارو دریافت گردد.

مدارک لازم جهت علامت تجاری

برای آن که علامت تجاری و برند، را به ثبت برسانید در ابتدا بایستی مدارکی را تهیه و تدوین کنید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

اساسنامه شرکت

اساسنامه مهمترین رکن شرکت سهامی است کلیه ی شرکت های سهامی عام یا شرکت سهامی خاص باید دارای اساسنامه باشند.

شرایط اسم تجاری

با توجه به اهمیت نام تجاری در مراودات تجاری و تأثیر آن بر جذب مشتریان انتخاب یک نام مناسب بسیار حائز اهمیت است.قانون برای ثبت اسم تجاری شرایطی را قید کرده است که در این مقاله به آن اشاره می شود

ثبت تغییرات شرکت

شرکت زمانی می تواند تغییراتی در اساسنامه بوجود آورد که ابتدا به ثبت رسیده باشد در این مقاله به توضیحات بیشتر در مورد ثبت تغییرات شرکت پرداخته می شود .

اهمیت برندسازی

برای همه مردم اصطلاح برند سازی یادآور کمپین های تبلیغاتی که هزینه بر و دربردارنده ی مشاورانی بسیار گران می باشد. در حقیقت با راهکاری های ساده دیگری هم برندسازی انجام می شود.در ادامه مبحث به این موضوع می پردازیم.

فواید تشخیص شرکت تجارتی از شرکت مدنی

هر نوعی از شرکت های تجاری و مدنی از ویژگی ها و نتایج مختص به خود برخوردار می باشد که فهمیدن هر کدام از این شرکت ها موجب می شود که ما در راستای انجام دادن آن ویژگی های مخصوص و منحصر به فرد که در مورد آن ها وجود دارد، اقدام نماییم.

تغییر اسم شرکت

برای درخواست کنندگان این امکان فراهم شده است تا بتوانند به وسیله درگاه اینترنتی www.sherkat.ssaa.ir درخواست تغییرات را ارسال کنند.

تفاوت وظایف هیات مدیره و مدیر عامل

یک نظام موفق و تاثیرگذار حاکمیت شرکتی به منظور اعضای هیئت مدیره و مدیران طرحی را به وجود میآورد که به منظور وظیفه های خود مطلغ باشند و به آن ها احترام بگذارند.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟