اخذ استاندارد

دریافت نشان استاندارد

ما در این مقاله می خواهیم به مطالبی درباره اخذ استاندارد بپردازیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اخذ استاندارد

علامت استاندارد علامتی است که کیفیت محصولات را بر اساس معیارهای مصوب سازمان ملی استاندارد ایران تایید می کند و بنابراین اغلب ما هنگام خرید محصولات مختلف ناخود آگاه به دنبال دیدن علامت استاندارد بر روی محصولات نیز هستیم زیرا با دیدن این علامت بابت کیفیت محصول آسوده خاطر می شویم.

بنابراین اخذ استاندارد اهمیت بسیار دارد . زیرا با جلب نظر مشتریان و جلب اعتماد مصرف کننده بازار بزرگی را برای شما ایجاد می کند . البته جهت اخذ استاندارد ثبت برند و اخذ پروانه بهره برداری در اولویت است.

  انواع استاندارد

استاندارد الزامی این استاندارد علامت استانداردی است که طبق آین نامه سازمان ملی استاندارد باید اجباراً بر روی برخی محصولات درج شود. استاندارد تشویقی استاندارد تشویقی علامت استانداردی است که اخذ آن اجباری نیست اما جهت حصول اطمینان مصرف کننده توسط تولید کنند تقاضا شده و با درج آن بر روی محصول ، محصول فروش محصول شما تضمین می شود. این نوع استاندارد تشویقی است.

مدارک لازم جهت اخذ استاندارد

 • فتوکپی برابر اصل آگهی ثبت واحد تولیدی خدماتی در روزنامه رسمی کشور.
 • فتوکپی برابر اصل آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور.
 • فتوکپی برابر اصل پروانه تاسیس ، بهره برداری و پروانه فعالیت از مراجع قانونی همراه با رونوشت آخرین تغییرات.
 • فتوکپی برابر اصل آگهی رسمی ثبت نام یا علامت تجاری محصول در روزنامه رسمی کشور در طبقه فرآورده مورد نظر.
 • ارائه مدارک مرتبط با نام تجاری واحد تولیدی یا خدماتی ( در صورت استفاده از آن ها)

ارائه مستندات ذیل در صورت وجود :

 • فتوکپی گواهینامه استقرار سیستم مدیریت کیفیت 9001 ISO ، صادر شده توسط موسسات گواهی کننده تایید صلاحیت شده از طرف نظام تایید صلاحیت و یا HACCP ISO2200.
 • فتوکپی پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر حداقل برای یکی از محصولات.
 • گواهینامه معتبر مدیر یا مسئول کنترل کیفیت تایید شده توسط موسسه فرآیند تولید و یا معرفی مسئول کنترل کیفیت واجد شرایط که مراحل تایید صلاحیت وی از طریق انجمن مسئولین کنترل کیفیت پیگیری شود.
 • فرم کامل شده پرسشنامه اطلاعات فنی که به تایید مدیرعامل شرکت یا مالک واحد تولیدی رسیده باشد.
 • پرداخت هزینه های خدماتی مرتبط با صدور پروانه توسط واحد متقاضی.
 • مدرک دال بر دارا بودن ایران کد از وزارت بازرگانی برای محصول مورد درخواست توجه داشته باشید چنانچه وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران کد را برای محصولی تخصیص نداده باشد، با ارائه تاییدیه آن وزارتخانه این بند کاربرد ندارد.
 •  نمودار فرآیند تولید (opc)
 • گواهی کالیراسیون وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی.
 • اخذ تاییدیه مکتوب از مسئول امور مالی اداره کل استان نتایج آزمون ماهیانه واحد تولیدی در فرمت مورد تایید اداره کل استاندارد که نمونه برداری در آن ها مشخص شده باشد.
 • فتوکپی پروانه کار علامت استاندارد معتبر حداقل برای یکی دیگر از محصولات.
دریافت نشان استاندارد
اخذ استاندارد

مراحل اخذ استاندارد

به منظور اخذ استاندارد باید به سازمان ملی استاندارد که مرجع صدور گواهی استاندارد کالا است مراجعه نمود . به این منظور باید مدارک ثبت شرکت، گواهی ثبت برند یا ثبت علامت تجاری یا  ثبت نام  تجاری، جواز تاسیس و پروانه بهره برداری را به همراه  مدارک فنی مربوط به خط تولید خود به همراه داشته باشید و ضمن معرفی محصولات خود یک نمونه از هر محصول را به صورت جداگانه به آزمایشگاه سازمان استاندارد تحویل دهید .

پس از بررسی های لازم در آزمایشگاه کنترل کیفی سازمان ملی استاندارد ایران برای هر محصول به شکل مجزا گواهی استاندارد صادر می شود، البته پیش از آن باید فرم های تقاضا نیز پر شود و بازرسان سازمان استاندارد نیز از خط تولید و محیط و تجهیزات شما بازدید به عمل آورند .

در صورت اخذ کلیه این تاییدیه ها گواهی استاندارد برای محصولات شما صادر شده و شما می توانید علامت استاندارد را بر روی محصولات خود درج نمایید وبا گارانتی کیفیت محصول خود و در حقیقت ارائه محصول با کیفیت اطمینان و اعتماد بیشتری از سوی مشتریان خود دریافت دارید. ارزان ثبت سریع و آسان اخذ استاندارد محصولاتتان را به انجام می رساند.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :