شرایط و مراحل اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی

مراحل اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی یکی از مراحل مهم در فرآیند تولید و عرضه مواد غذایی به شمار می آید. بسته بندی مناسب علاوه بر حفظ کیفیت و سلامت مواد غذایی، نقش مهمی در جلب نظر مشتریان و افزایش فروش محصول دارد. برای راه اندازی خط تولید بسته بندی مواد غذایی، اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح ضروری است. در این مقاله به مراحل اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی می پردازیم.

امروزه بهداشت مواد غذایی از اهمیت به سزایی برخوردار است به نحوی که کمتر کسی دیگر به سراغ خرید مواد غذایی فله ای می رود. بنابراین داشتن یک پک یا بسته بندی مناسب یکی از امتیاز ها برای انتخاب خرید شهروندان می باشد. از سوی دیگر سازمان بهداشت ایران نیز برخی مجوز های بهداشت را تنها برای محصولاتی صادر می کند که از بسته بندی مناسبی برخوردار هستند.

انواع مجوز بسته بندی مواد غذایی

اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی بر اساس نوع محصول و مجوزاتی که برای ارائه و فروش محصول تعیین می شوند از ضرورت بالایی برخوردار می باشند. به طور کلی هر مجوز بر حسب شرایط و مقررات تعیین شده باید تهیه و تنظیم شود. پروانه بهره برداری، سیب سلامت، برند قانونی و انحصاری، مجوز بهداشت، استاندارد از جمله مجوز هایی است که برای بسته بندی مواد غذایی باید اخذ شوند.

انتخاب نوع مجوز: اولین قدم در اخذ مجوز، انتخاب نوع مجوز مورد نیاز است. نوع مجوز به نوع محصولی که قصد بسته بندی آن را دارید، نوع بسته بندی و محل فعالیت شما بستگی دارد. به طور کلی، سه نوع مجوز برای بسته بندی مواد غذایی وجود دارد:

 • مجوز بهداشت: این مجوز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می شود و برای بسته بندی مواد غذایی خوراکی و آشامیدنی ضروری است. به طور کلی کلیه واحد های تولیدی مواد غذایی باید این مجوز را داشته باشند.
 • مجوز سیب سلامت: یکی دیگر از مجوز هایی است که باید از سازمان غذا و دارو دریافت کنید. به طور کلی همه محصولات غذایی که دارای بسته بندی مواد غذایی هستند لتید در نظر داشته باشند یکی از مراحل اصلی برای بسته بندی مواد غذایی درج سیب سلامت محصول بر روی بسته بندی آن می باشد.
 • مجوز پروانه بهره برداری: این مجوز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود و برای بسته بندی مواد غذایی غیر خوراکی مانند: ظروف یکبار مصرف، کیسه های پلاستیکی و … ضروری است. برای بسته بندی مواد غذایی خوراکی نیز اگر در شهرک های صنعتی تمایل به فعالیت داشته باشید باید پروانه بهره برداری دریافت کنید.

مراحل دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی با ثبت شرکت

برای اخذ مجوز بهداشت و پروانه بهره برداری، لازم است تا شرکت خود را در یکی از اداره های ثبت شرکت ها به ثبت برسانید. با توجه به اینکه شرکت های تجاری از امتیاز های فراوانی برخوردار هستند، از سوی دیگر می توانید این مجوز ها را به راحتی دریافت کنید.

برای ثبت شرکت بسته بندی مواد غذایی باید این شرکت را با موضوع مربوطه در این زمینه ثبت نمایید. برای اطلاع از مراحل دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی با کارشناسان این حوزه در مجتمع ثبتی ارزان تماس حاصل نمایید.

دریافت کد کارگاهی مجوز بسته بندی مواد غذایی

پس از ثبت شرکت، باید برای دریافت کد کارگاهی به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خود مراجعه کنید.

مراحل اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی

در ابتدا باید مجوز بهداشت را برای بسته بندی مواد غذایی دریافت کنید. این مجوز یک مجوز رسمی است که اخذ آن برای کلیه شرکت های بسته بندی مواد غذایی الزامی است. مراحل دریافت مجوز بسته بندی ابتدا باید مدارک شناسایی و مدارک ثبتی شرکت را تهیه نمایید و شرکت تجاری خود را با موضوع مربوطه ثبت نمایید.

در قدم بعد باید درخواست صدور مجوز بهداشت بسته بندی مواد غذایی را از سازمان وزارت بهداشت و درمان و آموزش کشوری دریافت کنید. یکی از اصلی ترین مدارک برای دریافت مجوز بهداشت داشتن گواهی عدم سوء پیشینه کیفری است.

درخواست مجوز بهداشت را در سامانه مربوطه ثبت کنید. ابتدا مدارک مربوطه بررسی می شود و بازدید از محل بسته بندی مواد غذایی صورت می گیرد در صورت تایید مراحل دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی تکمیل می شود و در نهایت مجوز بهداشت به نام متقاضی صادر می شود.

انواع مجوز بسته بندی مواد غذایی
انواع مجوز بسته بندی مواد غذایی

مدارک لازم برای دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی

پس از طی مراحل بالا، باید مدارک لازم برای اخذ مجوز را به مراجع ذی صلاح ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز بهداشت و پروانه بهره برداری بسته بندی مواد غذایی به شرح زیر است:

 • مدارک ثبتی شرکت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • کد کارگاهی
 • گواهی تأیید صلاحیت فنی و مهندسی
 • گواهی تأیید صلاحیت مسئول فنی
 • طرح توجیهی فنی و اقتصادی
 • نقشه و جانمایی محل استقرار واحد تولیدی
 • مشخصات و تعهدنامه تجهیزات و ماشین آلات
 • گواهی تأیید صلاحیت آزمایشگاه
 • گواهی تأیید صلاحیت سیستم های کیفیت
 • سایر مدارک و مستندات مورد نیاز

بررسی و صدور مجوز از مراحل دریافت مجوز بهره برداری

پس از ارائه مدارک، مراجع ذی صلاح نسبت به بررسی مدارک و بازدید از محل فعالیت شما اقدام می کنند. در صورت تأیید مدارک و شرایط محل فعالیت، مجوز مربوطه صادر خواهد شد. مجوز بهداشت دارای اعتبار موقت است و پس از پایان اعتبار مجدد باید بازدید صورت گیرد.

نکات مهم در دریافت مجوز بسته بندی مواد غذایی

 • اخذ مجوز بسته بندی مواد غذایی یک فرآیند زمانبر است و ممکن است چندین ماه طول بکشد.
 • قبل از شروع فرآیند اخذ مجوز، از شرایط و ضوابط مربوطه به طور کامل اطلاع پیدا کنید.
 • برای اخذ مجوز می توانید از خدمات مشاوران و متخصصان مجرب ارزان ثبت در این زمینه استفاده کنید.
 • حتماً مدارک خود را تکمیل کنید و سپس درخواست صدور مجوز را ثبت نمایید.
 • در صورت رد درخواست بعد از رفع اشکال مجدد درخواست خود را ثبت نمایید.
 • در صورت نداشتن آزمایشگاه می توانید از آزمایشگاه سازمان بهداشت برای بررسی سلامت محصول استفاده نمایید.
 • مواد اولیه به کار رفته نیز باید از سازمان های ذی صلاح دارای مجوز بهداشت باشند.

جمع بندی: امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای اطلاع از شرایط تخصصی تر یا جهت تکمیل مدارک برای فرایند اخذ مجوز از کارشناسان و وکلاء رسمی ما در مجتمع ثبتی ارزان استفاده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :