چگونه سیب سلامت بگیرم

اخذ سیب سلامت

اخذ نشان سیب سلامت جزو مواردی است که بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی و بسیاری از مواد غذایی درج می شود. مشخصه بهداشتی بودن و رعایت اصول و قوانین می باشند. دراین مقاله می خواهیم برای شما در رابطه با سیب سلامت توضیحات مختصری ارائه دهیم لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سیب سلامت چیست؟

همان طور که ممکن است بدانید سیب سلامت نماد سازمان غذا و دارو می باشد. این نماد از سوی سازمان غذا و دارو برای محصولاتی که فاکتور های اصلی سازمان را در تولید و بسته بندی محصولات خود داشته اند صادر می شود. وجود نماد سیب سلامت برای محصول حاکی از استاندارد تولید محصول است.

این نماد برای محصولات غذایی و دارویی صادر می شود. سایر محصولات مصرفی در حال حاضر این امکان را ندارند این نماد را دریافت نمایند. شرایط دریافت سیب سلامت بر اساس فاکتور های مختلف می باشد. که در ادامه با آن آشنا خواهید شد با ما همراه باشید تا در خصوص این نماد و نحوه دریافت و شرایط خاص آن بیشتر بدانید.

مفهوم نماد سیب سلامت چیست؟

نماد سیب سلامت همان طور که از اسمش نمایان است نماد سلامتی است و از سوی سازمان غذا و دارو نیز صادر می شود. این سازمان برای تعریف استاندارد مواد غذایی برای داشتن جامعه سالم تصمیم به صدور این نماد برای مواد غذایی مختلف گرفته است.

سیب همان طور که می دانید میوه سلامت محسوب می شود و به این دلیلی این نماد نیز دارای نماد سیب است. مواد غذایی باید این نماد را دریافت کنند تا بتوانند محصولات شان را در بازار عرضه کنند. نبود این نماد بر روی بسته بندی محصول قرار می گیرد.

در کنار آن جدول سلامت محصول قرار دارد که میزان چربی، قند، کالری، نمک و اسید های چرب ترانس محصول را مشخص می کند. اما در ادامه خواهیم گفت چه محصولاتی به طور مشخص می توانند سیب سلامت دریافت کنند.

محصولاتی که می توانند سیب سلامت دریافت نمایند:

 1. محصولاتی که دارای پروانه ساخت باشند.
 2. بر اساس پروتکل های بهداشتی معرفی شده از سوی سازمان غذا دارو تمام موارد را در مجموعه خود رعایت کنند.
 3. کاری محصول باید در حداقل کالری نسبی باشد.
 4. مواد اولیه باید از مواد طبیعی تهیه شوند.
 5. میزان نمک محصول باید در حداقل مقدار باشد.
 6. از مواد غذایی یا افزودنی های شیمیایی غیر مجاز استفاده نشده باشد.
 7. مواد اولیه ای که در تهیه محصول به کار رفته باید دارای نشان سیب سلامت باشند.
 8. استفاده از اسید های چرب ترانس باید در حداقل مقدار باشد.
 9. هیچ نوع سموم آفات نباتی و داروهای دامپزشکی نباید در محصول باشد.
اخذ سیب سلامت
دریافت سیب سلامت سریع

شرایط دریافت سیب سلامت

شرایط دریافت سیب سلامت برای کارگاه ها و کارخانه ها متفاوت می باشد. کارگاه ها برای دریافت نشان سیب سلامت باید حداقل 180 متراژ کارگاهی داشته باشند. کارخانه ها نیز باید حداقل 200 متر باشند و هر دو باید 500 متر از آلاینده های شیمیایی در اطراف محیط تولیدی فاصله داشته باشند.

شرایط کارگاه ها به این صورت است که باید دارای اتاق استراحت کارگران باشند و سرویس بهداشتی نیز از محیط تولید فاصله داشته باشد. در حالی کا شرایط کارخانه ها بدین شکل خواهد بود به علاوه اینکه باید دارای آزمایشگاه نیز باشند. در کارگاه ها آزمایش محصول در یکی از آزمایشگاه های وزارت بهداشت انجام می شود. هر دو این نوع تولیدی ها باید نکات زیر را نیز رعایت کنند.

 1. مدارک اداره بهداشت کامل باشد.
 2. دیوار ها و کف کاملا سرامیک شده باشند.
 3. اتاق استراحت کارکنان وجود داشته باشد.
 4. حتما دارای واحد اداری نیز باشند .
 5. سرویس بهداشتی همان طور که بیان شد باید دور از فضای تولیدی باشد.
 6. حداقل 500 متر از آلایندگی های شیمایی و زیست محیطی دور باشند.
 7. کارخانه ها حتما باید فضای آزمایشگاه نیز داشته باشند.

مدارک لازم برای دریافت سیب سلامت

برخی از مدارکی که باید برای دریافت سیب سلامت ارائه شود عبارت اند از:

 1. ارائه تصدیق نامه برند،
 2. ارائه مجوز فعالیت یا پروانه فعالیت و بهره برداری
 3. ارائه ایران کد و یا کد جی اس وان محصول
 4. در صورت داشتن سایر استاندارد ها ارائه گواهی نامه دریافت آنها
 5. اشخاص حقوقی باید مدارک ثبتی خود را ارائه دهند و اشخاص حقیقی مدارک شناسایی به همراه مدارک کارگاهی خود را نیز باید ارائه دهند، ارائه کد بهداشت و سایر مدارکی که سازمان غذا و دارو به متقاضی اعلام می کند.

مراحل دریافت سیب سلامت

دریافت این نشان اجباری نیست اما برای اینکه محصول شما در بازار بتواند با سایر محصولات رقابت کند باید از تایید و استاندارهایی برخوردار باشد. که برای مواد غذایی و دارویی مطابق با همان استانداردی است که باید محصول داشته باشد، بدین منظور ابتدا باید تقاضای دریافت سیب سلامت را از سازمان غذا و دارو بدهید.

با ارائه مدارک اولیه و بازدید های مربوطه در این زمینه و در صورتی که فیلتر اول را رد کنید باید سازمان نظارت بر محصولات غذایی که یکی از زیر مجموعه های سازمان غذا و دارو است ارزیابی های انجام شده را مورد بازبینی قرار دهد.

چنانچه سطح کیفی محصول در این سازمان تایید شد، مرحله نهایی که دریافت تایید سلامت کمیته کشوری است آغاز می شود. این کمیته کار بررسی محصول از نظر سلامت مواد اولیه تا سلامت تولید و بسته بندی و… را مورد بررسی قرار می دهد در صورت تایید نشان سیب سلامت محصول صادر می شود.

مدت اعتبار سیب سلامت

اعتبار سیب سلامت به دلیل تغییر استاندارد های سازمان غذا و دارو بر اساس پیشرفت های تکنولوژی و بسته بندی محصولات و به روز رسانی قواعد مربوطه در این سازمان متغییر است. هر محصول به مدت دو سال نشان سیب سلامت را دریافت می کند. که پس از اتمام این مدت مجدد باید بررسی ها انجام شود. یعنی بعد از اتمام مدت دو ساله محصول مجدد باید مورد ارزیابی قرار بگیرد تا سطح کیفی آن افت نکند.

سیب سلامت نمادی است که به مشتری اعتماد خرید محصول را ایجاد می کند. قطعاً با فرآیند آسانی رو به رو نخواهید بود اما این نماد باری این تعریف شده است تا بتوانید آن را دریافت کنید. تنها چیزی که باید رعایت کنید این است که مدارک مربوطه در این خصوص را کامل نمایید. در فرآیند تولید تمام استاندارد های سازمان غذا و دارو را رعایت نمایید.

برای مثال، برای بسته بندی ناگت مرغ که باید سیب سلامت دریافت شود. این محصولی است که از یک سری موارد اولیه تشکیل شده است. برای مثال ادویه مصرف شده در این محصول نیز که از مواد اولیه آن است. باید از محصولی استفاده شود که خود دارای نشان سیب سلامت است تا بتوانید این نشان را برای این محصول نیز دریافت کنید.

پیشنهاد می کنم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت نشان سیب سلامت با کارشناسان ارزان ثبت تماس حاصل نمایید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :