لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

وظایف مجمع عمومی فوق العاده


مجمع عمومی فوق العاده یکی از مجامع عمومی شرکت سهامی می باشد و در صورتی که موضوع فوق العاده ای به منظور شرکت ایجاد شود که حضور و تصمیم گیری مالکان سهام در آن الزامی می باشد و در حقیقت امری خارج از روال عادی شرکت پیش بیاید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می گردد.به عنوان مثال وقتی شرکت بخواهد مدت زمان خود را تمدید نماید یا سرمایه خود را اضافه نماید و یا تصمیم بگیرد شرکت خود را منحل نماید و یا اجازه صدور اوراق قرضه را بدهد موجبات تشکیل مجمع عمومی فوق العاده را فراهم می کند.

از آن جایی که اختیارات این مجمع فوق العاده می باشد مجمع عمومی فوق العاده نامیده اند.تفاوت بین مجمع عمومی عادی را با مجمع عمومی فوق العاده را می توان از تصمیمات آن ها پی برد.زیرا مجمع عمومی عادی اموری را که هر شرکت در روال خود قراردارد رسیدگی می کند و با توجه به مقتضیات و فوق العاده پیش آمده است.به سبب ماده84 اصلاحی در مجمع عمومی فوق العاده بایستی اشخاصی که حق رای و بیشتر از نصف را دارند حضور داشته باشند.هر زمانی که در نخستین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشود مجمع برای بار دوم و با حضور بیش از یک سوم سهامی که حق رأی دارند رسمیت می یابد و تصمیم گیری خواهد نمود ، مشروط به این که در دعوت دوم نتیجه جلسه اول ذکر گردد .آشکار است تصمیمات در جلسه دوم هم مانند جلسه اول با اکثریت دو ثلث آراء حاضرین خواهد بود. مطالبی که ممکن است در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری گردد مواردی اعم از ارائه اختیار نسبت به اشخاص یا عده معین و ایجاد سهم ممتاز و هم چنین هر نوع تغییر در اساسنامه که روابط بین شرکاء را ایجاد نموده است می باشد.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

 مجمع عمومی وظیفه دارد در خصوص مواردی که در ذیل ذکر شده است تصمیم گیری نماید:

  1. می تواند مدت شرکت را تمدید نماید و یاتقلیل دهد.
  2. می تواند نام و مرکز شرکت را تغییر دهد.
  3. می تواند سرمایه شرکت را افزایش یا تا میزان حد اقل کاهش دهد.
  4. می تواند سهام ممتاز را ایجاد نماید.
  5. می تواند موضوع شرکت را تغییر دهد.
  6. می تواند در عده مدیران و مدت خدمت آن ها و هم چنین عده بازرسان تغییراتی بدهد مشروط بر این که عده مدیران از میزانی که در قانون تصریح شده کمتر نباشد و مدت خدمت آنها بیش از دو سال نباشد و مدت خدمت آنها بیش از دو سال نباشد.
  7. می تواند مقررات راجع به دعوت مجمع عمومی را تغییر دهد .
  8. می تواند اجازه صدور اوراق قرضه را بدهد.
  9. می تواند شرکت را قبل از انقضاء مدت منحل نماید.

هم چنین مجمع عمومی فوق العاده می تواند در تمامی موارد اساسنامه تغییراتی را ایجاد نماید .مشروط بر این که این تغییرات برخلاف قانون نباشد . زیرا در بعضی از موارد دستور قانونی به عنوان تکلیف مشخص شده است و از آن جایی که تراضی اشخاص به خلاف قانون مؤثر نیست بنابراین مجمع عمومی نمی تواند مدت خدمت مدیران را بیش از دو سال قرار دهد و یا تابعیت شرکت را تغییر دهد زیرا قانون مدت خدمت مدیران را حداکثر دو سال قرار داده و مطابق ماده 94 مقرر شده است و هیچ مجمع عمومی این اجازه را ندارد که تابعیت شرکت را تغییر دهد .

اکثر اوقات تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نتیجه نیاز شرکت می باشد و توسط مدیران شرکت از سهامداران دعوت صورت می گیرد.در آگهی دعوت دستور مجمع عمومی ذکر می گردد تا سهامداران سهام متوجه شوند تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به چه منظور می باشد و موضوع آن چیست و در صورتی که مدارکی در اختیار دارند همراه خود بیاورند.این امکان وجود دارد که تشکیل مجمع عمومی حین تشکیل مجمع عمومی عادی باشد. به این روش که مجمع عمومی هم ترازنامه را تصویب نماید  و هم اساسنامه را تغییر دهد . در این صورت باید دستور جلسه در آگهی ، در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های شرکت در آن درج می شود بیان شده باشد .

حضور سهامدارانی که دربردارنده بیشتر از نصف سهام شرکت می باشند و حق رای دارند از الزامات و و ضروریات می باشد.

در صورتی که در اولین جلسه حد نصاب صورت نگرفت و اشخاص کافی  در شرکت حاضر نشدند همانند مجامع عمومی عادی برای بار دوم دعوت صورت می گیرد  و با حضور بیش از یک سوم سهامی که حق رأی دارند رسمیت می یابد و به اکثریت دو ثلث آراء تصمیم گیری خواهد نمود ، منوط بر این که در دعوت دوم نتیجه جلسه اول قید شده باشد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدارک ثبت تغییرات شرکت به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال و یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ارزان ثبت تماس حاصل نمایید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تبدیل شرکتهای تجاری

تبدیل شرکتهای تجاری - اکثر حقوقدانان تبدیل شرکتهای تجاری را اختصاص به شرکتهای تجاری مذکور در قانون یعنی تضامنی، نسبی و سهامی نداده اند بلکه اعتقاد دارند که تبدیل هر شرکت تجاری به نوع دیگری از شرکتها امکان پذیر است اگر چه شرایط تبدیل ممکن است بر حسب مورد متفاوت باشد. بنابراین شرکتهای سرمایه می توانند

ثبت شرکت تجاری معیار ایجاد شخصیت حقوقی

ثبت شرکت تجاری به عنوان معیار ایجاد شخصیت حقوقی شرکت -در مقابل دیدگاه بالا تعدادی از حقوقدانان اعتقاد دارند که ثبت از لحاظ منطقی مناسب ترین ملاک برای تحقق شخصیت حقوقی شرکت است و با لحاظ پاره ای از مقررات قانونی این امر با دیدگاه واقعی قانونگذار نیز سازگارتر است.

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت

مبانی و دیدگاه ثبت شرکت -در مورد شرکت دو دیدگاه عمده وجود دارد: دیدگاهی که شرکت را شکل حقوقی بنگاه اقتصادی و یک مرکز منافع نهادی می داند و بیشتر در کشورهای اروپای قاره ای رواج دارد و دیدگاهی که به حقوق شرکت ها به عنوان رشته ای از قراردادها نگاه می کند که پایگاه اصلی آن در کشورهای آنگلوساکسون است.

اصول مشترک در ثبت شرکت

اصول مشترک ثبت شرکت یعنی داشتن سرمایه اولیه ، شرکا و آدرس دفتر مرکزی مشخص برای همه شرکت های تجاری - شرکت های تجاری تحت قانون تجارت نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیردولتی به ثبت می رسند و همگی آنها پس از ثبت دارای شماره ثبت اختصاصی و شناسه ملی اختصاصی می گردند.

شرایط تبدیل شرکت

شرایط تبدیل شرکت - قانون تجارت در ماده ۱۳۵ ق. ت در مورد تبدیل ثبت شرکت تضامنی به شرکت سهامی به صورت کلی مقرر داشته است که رعایت تمام مقررات راجعه به شرکت سهامی حتمی است. با توجه به اینکه منظور از مقررات راجعه به شرکت سهامی در ماده مزبور، عبارت از مقررات مربوط به شرکت سهامی مذکور در مواد ۲۱ تا ۹۴ ق.ت

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در این مقاله به مطالبی در موردمجمع عمومی فوق العاده پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

ثبت شرکت صنایع دستی

صنایع دستی یک نوع صنعت می باشد که توسط دست ساخته می شود قابلیت ثبت شرکت صنایع دستی وجود دارد که باید در قالب های ثبتی شرکت با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد.

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل شرکت

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل - برای تبدیل هر شرکت تجاری به شرکت تجاری دیگر شرایطی لازم است که بدون آن تبدیل امکان پذیر نمی باشد مانند اینکه شرکت سهامی خاص برای اینکه بتواند به شرکت سهامی عام تبدیل شود باید سرمایه خود را به میزان حداقل سرمایه مقرر برای شرکتهای سهامی عام افزایش داده

روند ثبت شرکت تجاری در حقوق انگلستان

روند ثبت شرکت تجاری در حقوق انگلستان - در حقوق انگلستان برای این که شرکت بتواند شخصیت حقوقی پیدا کند و بتواند به فعالیت بپردازد لازم است مراحلی طی شود. در ابتدا باید مؤسس یا مؤسسین شرکت اسناد و مدارک لازم را به متصدی ثبت شرکت ها تحویل دهند.

کار شرکتهای بازرگانی چیست ؟

کار شرکتهای بازرگانی چیست ؟ - مجاز بودن کارهای بازرگانی با وجود کارت بازرگانی امکان پذیر می باشد . هر بازرگان باید بداند برای انجام امور فعالیت های بازرگانی نیازمند و ملزم به اخذ کارت بازرگانی می باشد .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟