لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

وظایف مجمع عمومی فوق العاده


مجمع عمومی فوق العاده یکی از مجامع عمومی شرکت سهامی می باشد و در صورتی که موضوع فوق العاده ای به منظور شرکت ایجاد شود که حضور و تصمیم گیری مالکان سهام در آن الزامی می باشد و در حقیقت امری خارج از روال عادی شرکت پیش بیاید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می گردد.به عنوان مثال وقتی شرکت بخواهد مدت زمان خود را تمدید نماید یا سرمایه خود را اضافه نماید و یا تصمیم بگیرد شرکت خود را منحل نماید و یا اجازه صدور اوراق قرضه را بدهد موجبات تشکیل مجمع عمومی فوق العاده را فراهم می کند در این مقاله می خواهیم درباره وظایف مجمع عمومی فوق العاده مطالبی را ارائه نماییم همراه ما باشید.

از آن جایی که اختیارات این مجمع فوق العاده می باشد مجمع عمومی فوق العاده نامیده اند.بسیاری از مردم می پرسند که کدام یک از وظایف مجمع عمومی فوق العاده است؟ تفاوت بین مجمع عمومی عادی را با مجمع عمومی فوق العاده را می توان از تصمیمات آن ها پی برد.زیرا مجمع عمومی عادی اموری را که هر شرکت در روال خود قراردارد رسیدگی می کند و با توجه به مقتضیات و فوق العاده پیش آمده است.به سبب ماده84 اصلاحی در مجمع عمومی فوق العاده بایستی اشخاصی که حق رای و بیشتر از نصف را دارند حضور داشته باشند.هر زمانی که در نخستین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشود مجمع برای بار دوم و با حضور بیش از یک سوم سهامی که حق رأی دارند رسمیت می یابد و تصمیم گیری خواهد نمود ، مشروط به این که در دعوت دوم نتیجه جلسه اول ذکر گردد .آشکار است تصمیمات در جلسه دوم هم مانند جلسه اول با اکثریت دو ثلث آراء حاضرین خواهد بود. مطالبی که ممکن است در مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری گردد مواردی اعم از ارائه اختیار نسبت به اشخاص یا عده معین و ایجاد سهم ممتاز و هم چنین هر نوع تغییر در اساسنامه که روابط بین شرکاء را ایجاد نموده است می باشد.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

 مجمع عمومی وظیفه دارد در خصوص مواردی که در ذیل ذکر شده است تصمیم گیری نماید:

  1. می تواند مدت شرکت را تمدید نماید و یاتقلیل دهد.
  2. می تواند نام و مرکز شرکت را تغییر دهد.
  3. می تواند سرمایه شرکت را افزایش یا تا میزان حد اقل کاهش دهد.
  4. می تواند سهام ممتاز را ایجاد نماید.
  5. می تواند موضوع شرکت را تغییر دهد.
  6. می تواند در عده مدیران و مدت خدمت آن ها و هم چنین عده بازرسان تغییراتی بدهد مشروط بر این که عده مدیران از میزانی که در قانون تصریح شده کمتر نباشد و مدت خدمت آنها بیش از دو سال نباشد و مدت خدمت آنها بیش از دو سال نباشد.
  7. می تواند مقررات راجع به دعوت مجمع عمومی را تغییر دهد .
  8. می تواند اجازه صدور اوراق قرضه را بدهد.
  9. می تواند شرکت را قبل از انقضاء مدت منحل نماید.

پاسخ سوال کدامیک از وظایف مجمع عمومی فوق العاده است  را در بالا ذکر نمودیم.هم چنین مجمع عمومی فوق العاده می تواند در تمامی موارد اساسنامه تغییراتی را ایجاد نماید .مشروط بر این که این تغییرات برخلاف قانون نباشد . زیرا در بعضی از موارد دستور قانونی به عنوان تکلیف مشخص شده است و از آن جایی که تراضی اشخاص به خلاف قانون مؤثر نیست بنابراین مجمع عمومی نمی تواند مدت خدمت مدیران را بیش از دو سال قرار دهد و یا تابعیت شرکت را تغییر دهد زیرا قانون مدت خدمت مدیران را حداکثر دو سال قرار داده و مطابق ماده 94 مقرر شده است و هیچ مجمع عمومی این اجازه را ندارد که تابعیت شرکت را تغییر دهد .

اکثر اوقات تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نتیجه نیاز شرکت می باشد و توسط مدیران شرکت از سهامداران دعوت صورت می گیرد.در آگهی دعوت دستور مجمع عمومی ذکر می گردد تا سهامداران سهام متوجه شوند تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به چه منظور می باشد و موضوع آن چیست و در صورتی که مدارکی در اختیار دارند همراه خود بیاورند.این امکان وجود دارد که تشکیل مجمع عمومی حین تشکیل مجمع عمومی عادی باشد. به این روش که مجمع عمومی هم ترازنامه را تصویب نماید  و هم اساسنامه را تغییر دهد . در این صورت باید دستور جلسه در آگهی ، در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های شرکت در آن درج می شود بیان شده باشد .

حضور سهامدارانی که دربردارنده بیشتر از نصف سهام شرکت می باشند و حق رای دارند از الزامات و و ضروریات می باشد.

در صورتی که در اولین جلسه حد نصاب صورت نگرفت و اشخاص کافی  در شرکت حاضر نشدند همانند مجامع عمومی عادی برای بار دوم دعوت صورت می گیرد  و با حضور بیش از یک سوم سهامی که حق رأی دارند رسمیت می یابد و به اکثریت دو ثلث آراء تصمیم گیری خواهد نمود ، منوط بر این که در دعوت دوم نتیجه جلسه اول قید شده باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال و یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ارزان ثبت تماس حاصل نمایید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت شرکت پیمانکاری

ثبت شرکت پیمانکاری قراردادهایی را برای اموری مانند عمران و ساختمان سازی ، نصب تجهیزات و تاسیسات شهری یا ساختمانی ، فضای سبز شهری یا پروژه های کشاورزی و.... منعقد می کند. ارزان ثبت ثبت ارزان شرکت پیمانکاری را برای شما به انجام می رساند.

مجمع عمومی عادی چیست ؟

در این مقاله مطالبی درباره مجمع عمومی عادی ارائه شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

ثبت شرکت حقوقی

ثبت شرکت حقوقی همانند دیگر شرکتها در اداره ثبت شرکتها امکان پذیر است و دارای شرایط و ارکانی می باشد که در این مقاله عنوان شده است لطفا مطالعه نمایید.

راهنمای گام به گام انتخاب نام شرکت

راهنمایی گام به گام انتخاب نام شرکت -نام شرکت یکی از مهمترین شاخصه های شرکت و ثبت شرکت است و اولین قدم در تاسیس شرکت هم تعیین اسم شرکت است.نام شرکت مشخصه شناسایی آن است و در تبلیغات شرکت هم استفاده می شود

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل شرکت

ضمانت اجرای تخلف از شرایط تبدیل - برای تبدیل هر شرکت تجاری به شرکت تجاری دیگر شرایطی لازم است که بدون آن تبدیل امکان پذیر نمی باشد مانند اینکه شرکت سهامی خاص برای اینکه بتواند به شرکت سهامی عام تبدیل شود باید سرمایه خود را به میزان حداقل سرمایه مقرر برای شرکتهای سهامی عام افزایش داده

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری - منظور از شرکت ها و موسسه های غیر تجارتی که در ماده 584 قانون تجارت ذکر شده است تمامی شرکت ها و موسسه هایی می باشند که به منظور قصد و غرض های غیر تجارتی مانند کارهای علمی و یا کارهای خیریه و مانند آن تشکیل می گردد

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در این مقاله به مطالبی در موردمجمع عمومی فوق العاده پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

ثبت شرکت تجاری معیار ایجاد شخصیت حقوقی

ثبت شرکت تجاری به عنوان معیار ایجاد شخصیت حقوقی شرکت -در مقابل دیدگاه بالا تعدادی از حقوقدانان اعتقاد دارند که ثبت از لحاظ منطقی مناسب ترین ملاک برای تحقق شخصیت حقوقی شرکت است و با لحاظ پاره ای از مقررات قانونی این امر با دیدگاه واقعی قانونگذار نیز سازگارتر است.

ثبت شرکت صنایع دستی

صنایع دستی یک نوع صنعت می باشد که توسط دست ساخته می شود قابلیت ثبت شرکت صنایع دستی وجود دارد که باید در قالب های ثبتی شرکت با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد.

ثبت شرکت مواد غذایی

با ثبت نمودن شرکت مواد غذایی می توانید به صورت رسمی و قانونی فعالیت خود را آغاز کنید. برای شروع فعالیت در حوزه های مواد غذایی بایستی جواز بهداشت از موسسه ی مربوط و پروانه لازم از نهاد غذا و دارو دریافت گردد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟