لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت
ثبت ارزان شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تضامنی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت دانش بنیان ثبت موسسه ثبت شرکت تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی ثبت شرکت تولیدی ثبت شرکت خدماتی ثبت شرکت پیمانکاری ثبت شرکت ساختمانی
ثبت برند
ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ونشان تجاری استعلام برند ثبت آنلاین برند استعلام برند قبل از ثبت مراحل ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت تغییرات شرکت ها
ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص ثبت تغییرات موسسه تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت
خدمات
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ رتبه ( گرید) شرکت اخذ استاندارد اخذ جواز تاسیس اخذ پروانه بهره برداری خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی اخذ گواهی ارزش افزوده پلمپ دفاتر تجاری
تماس با ما

کد اقتصادی چیست ؟


بازرگانان، شرکت ها و موسسات وظایف مهمی از جمله گرفتن کد اقتصادی را به عهده دارند. اخذ کد اقتصادی از این رو حائز اهمیت است که در مواردی نظیر بستن قراردادهای مهم تجاری و کاری، گرفتن کارت بازرگانی، انجام رتبه بندی شرکت و گرید بندی، شرکت در مناقصات و رقابت های شغلی و حرفه ای و مهمتر از همه در موقع پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن ، داشتن آن ضروری قلمداد می شود.

از آنجا که داشتن کد اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است ، در این مقاله با ارائه تعریف این کد، به شرح اهمیت و ضرورت داشتن کد اقتصادی می پردازیم و در نهایت مشخص می کنیم چه افرادی باید این کد را اخذ کرده باشند و مواردی که احتیاجی به ارائه یا داشتن این کد نیست را بر می شماریم.

موارد مورد مصرف اخذ کد اقتصادی

 1. اخذ کارت بازرگانی.
 2.  شرکت در مزایده ها.
 3.  صدور فاکتور.
 4. باز کردن حساب در بانک.
 5. شرکت در مناقصات.
 6. اخذ قرارداد با شرکت ها دولتی.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی ،متشکل از ۱۲ رقم است که همه اشخاص حقیقی و حقوقی مشغول به تولید کالا یا ارائه خدمات یک شماره منحصر به فرد دارند.

هدف از استفاده کد اقتصادی،  شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی می باشد و کسب کد اقتصادی برای کلیه شرکت های ثبت شده، الزامی و ضروری می باشد.

پس از به ثبت رسیدن هر شرکت یا موسسه و انتشار آگهی تاسیس در روزنامه رسمی ، شرکت  2 ماه فرصت دارد در اداره مالیات حوزه مرتبط با  آدرس شرکت یا موسسه ، پرونده ذیربط را تشکیل داده و اقدامات لازم جهت کسب کد اقتصادی را بعمل آورد.

مزایای اخذ کد اقتصادی

 1. با اخذ کد اقتصادی از رقابت هایی که سالم نمی باشد جلوگیری می شود و زمینه جهت حمایت از فعالان اقتصادی ممکن می شود.
 2. اخذ مجوز جهت انجام کارهای بازرگانی و اخذ کارت بازرگانی از مزایای اخذ کد اقتصادی می باشد.
 3. داشتن کد اقتصادی جهت به انجام رسانیدن اموری اعم از مونتاژ،تولید،توزیع کالا،صادرات و واردات،توزیع کالا و کالاهای خدماتی به وسیله ی اشخاص حقوقی الزامی است.
 4. به منظور انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی الزامی و ضروری است.
 5. از مزایای دیگر اخذ کد اقتصادی می توان به کسب محوز جهت فعالیت های تجاری و پرداخت حقوق مکر و حیله ی دولت در چارچوب مالیات و جلوگیری از رقابت ها و تلاش های ناسالم می باشد.

مدارک مورد نیازجهت اخذ کد اقتصادی

مدارکی که در ذیل ذکر شده است را آماده و اسکن کنید و به مرجع ثبتی خود ارائه نمایید:

 1. رونوشت مدارک شناسایی برابر با اصل شده ی اعضا هیأت مدیره ارائه گردد.
 2. رونوشت مدارک شرکت شامل اساسنامه، شرکتناهمه، اظهارنامه و تقاضانامه ارائه گردد.
 3. دفترچه مربوطه کامل شود.
 4. گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی اخذ گردد.
 5. رونوشت سند مالکیت یا اجاره نامه محل فعالیت ارائه گردد.
 6. رونوشت پروانه بهره برداری یامجوزتأسیس ارائه گردد.
 7. پرداخت مالیات حق تمبربه اداره دارایی.
 8. کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن.

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

 1.  هنگامی که شرکت شما قصد دارد قراردادهای پرسودی با شرکت های کوچک یا بزرگ منعقد کند، مشاهده می کند که این شرکت ها از آن کد اقتصادی اش را مطالبه می کنند و درصورتی که قادر به ارائه این کد نباشید، آنها قطعا از بستن قرارداد با شما صرف نظر کرده و از آنجا که رقبای شما در پی بهره بردن از چنین فرصت هایی هستند، مشتریان شما را جلب کرده و شما متحمل ضررهای هنگفتی می گردید.
 2.  تقریبا هدف اکثر شرکت ها مشارکت فعال و رقابت در عرصه های مختلف تجارت می باشد و شرکت در مناقصات و مزایده ها یکی از برجسته ترین عرصه های رقابت برای شرکت ها محسوب می شود. اخذ گرید و رتبه بندی شرکت جهت مشارکت در مناقصات و مزایده های پرسود بی شمار بسیار هائز اهمیت می باشد. بدین مفهوم که نهاد برگذار کننده مناقصه یا مزایده تنها هنگامی به شما اجازه می دهد که در مناقصه یا مزایده شرکت نمایید و سابقه کار و بسته قیمت پیشنهادی تان را ارائه دهید که گرید شرکت را اخذ کرده باشید و پیش نیاز انجام مراحل رتبه بندی و کسب گرید شرکت، این است که از قبل کد اقتصادی مختص شرکت خود ر ا  اخذ کرده باشید.
 3. در موارد فراوانی ، بازرگانان و شرکت ها ناچار به انجام صادرات و واردات هستند تا به کسب و کار حرفه ای خود و کسب سود بپردازند و در چنین مواردی داشتن کارت بازرگانی الزامی بوده و قبل از هر کاری گرفتن کد اقتصادی جهت ارائه درخواست کارت بازرگانی ضروری می باشد.
 4. بیراه نیست اگر بگوییم عمده ترین علت گرفتن کد اقتصادی، این است که از بروز دردسرها و مسائل مالیاتی جلوگیری بعمل آورد.

همان گونه که اطلاع دارید تمامی اشخاص ، بازگانان و شرکت ها و موسسات شاغل در کشورمان بر اساس قانون ملزم به ایفای وظایف مالیتی خود در مدت زمان از پیش مشخص شده هستند تا ضمن اجتناب از مسائل مالیاتی ، مشمول برخورداری از بعضی از معافیت های مالیاتی قانونی شوند.

پر کردن اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن مطابق قوانین و مقررات در مدت زمان مشخص، یکی از مهمترین وظایف و تکالیف مالیاتی به شمار می رود. هم اکنون جهت ارائه اظهارنامه مالیاتی سالانه فرصتی در نظر گرفته شده است : پایان خردادماه سال بعد ، حداکثر زمان مقرر شده برای اشخاص حقیقی می باشد و پایان تیرماه سال بعد ، حداکثر مدت زمان مقرر شده برای اشخاص حقوقی می باشد. و درج کد اقتصادی یکی از مهمترین و حیاتی ترین اطلاعاتی است که در سایت اداره مالیات و فرم های مرتبط باید ذکر شود تا بتوانید اظهارنامه مالیاتی تان را کامل و با موفقیت ارائه دهید و چنانچه این کد را اخذ نکرده باشید مجاز به ارسال اظهارنامه مالیاتی نخواهید بود و متعاقبا مشمول برخورداری از معافیت های مالیاتی نمی گردید ضمن اینکه به احتمال زیاد محاسبه مالیات شما به شکل علی الراس صورت می گیرد که احتمالا در مقایسه با مبلغ واقعی مالیاتی ، خیلی بیشتر خواهد بود.

افرادی حائز شرایط لازم جهت اخذ کد اقتصادی می باشند که از جمله اشخاص حقوقی شاغل در امر توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات محسوب  شوند و نیز همه اشخاص حقیقی شاغل در فعالیت های مذکور که مجوز کسب و کار را از مراجع ذیصلاح کسب کرده یا مکانی جهت امور تجاری در اختیار دارند.

از جمله علل ضروری کد اقتصادی جهت امور مهم تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتشار فاکتور رسمی.
 2. کسب کارت بازرگانی.
 3. رتبه بندی و دریافت گرید.
 4. شرکت در مناقصات و مزایده ها.
 5. انعقاد قرارداد با شرکتهای دولتی.
 6. بستن قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای.

در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟

 1. مساجد، تکایا و حسینه ها از گرفتن کد اقتصادی مستثنی می باشند.
 2. اشخاص حقیقی که مشغول فعالیت هنری هستند که شامل فیلم سازی و فعالیت های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی می گردد.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان ارزان ثبت در ارتباط باشند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

وظایف مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع مالکان سهام تشکیل می گردد مقررات مربوط به حضور عده لازم به منظور تشکیل مجمع عموم و آراء لازم به منظور گرفتن تصمیمات در اساسنامه مشخص خواهد شد

استعلام ثبت برند

قبل از آن که شما برند خود را به ثبت برسانید بایستی در رابطه با استعلام برندهای ثبت شده اطلاعاتی را کسب نمایید و به منظور این امر اقدامات لازم را انجام دهید.

ثبت آنلاین برند

در جهت ثبت برند الزامی است که مراحل ثبت آن را به صورت آنلاین انجام شود که در این مقاله به مطالعه ثبت آنلاین برند می پردازیم .

ویژگی های یک برند خوب

پیشرفت و پیشروی صنعت و تجارت و تولید جنس های یک شکل و توسعه فروش کارخانه ها و پیشرفت رابطه های جهانی به برند اهمیت بسیار زیادی اعطا نموده است.

وظایف مجمع عمومی موسس برای تشکیل شرکت سهامی

در جهت تشکیل شدن شرکت سهامی خاص هیئتی تشکیل می شود که این هئیت موسس نامیده می شود .که وظایفی نیز بر عهده دارد که در این مقاله به آن اشاره می شود لطفا مطالعه نمایید

ثبت آنلاین شرکت

بسیار واضح است که الکترونیکی شدن ابلاغ تقاضای ثبت شرکت صرفه جویی در هزینه و زمان درخواست کنندگان را هم به همراه خواهد داشت در این مقاله از مراحل اینترنتی ثبت شرکت اطلاعات لازم را مطالعه نمایید .

اهمیت ثبت برند

زمانی که برند را ثبت می نمایید می توانیداز مزایای ثبت برند نیز استفاده نمایید و در واقع ثبت برند از اهمیت خاصی نیز برخورددار است .دراین مقاله از اهمیت و مزایای ثبت برند اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

ثبت برند حقیقی

اشخاص حقیقی می توانند اقدام به ثبت برند حقیقی نمایند . در جهت ثبت برند حقیقی باید بعد از تهیه مدارک مورد نیاز اقدام به ثبت ان در اداره ثبت مالکیت صنعتی نمایند و در قسمت نوع شخص حقیقی را انتخاب نمایند .

مدارک ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت ها به شکل اینترنتی در سامانه اداره ثبت شرکت ها و با ارائه صورتجلسه و مدارک مربوطه امکان پذیر می باشد.در این مقاله به مطالعه مدارک ثبت تغییرات شرکت مراجعه نمایید .

مدارک دریافت کارت بازرگانی

برپایه و اساس قوانین و مقررات گمرکی کشور کارت بازرگانی مجوزی می باشد که مالک آن شخصی اعم از شخص حقوقی و حقیقی است و قادر می باشد با دربرداشتن آن به امر تجارت در زمینه واردات و صادرات کالا مبادرت نماید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟