ارزش و اهمیت ثبت علائم تجاری

مزایای ثبت علامت تجاری

برای اطلاع از اهمیت ثبت علائم تجاری بهتر است از مزایای آن اطلاع کسب کنید . ما در راه دریافت اطلاعات و ویژگی های علامت تجاری شما را راهنمایی خواهیم کرد. بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

ارزش و اهمیت ثبت علائم تجاری و مرجع ثبت آن

علامت تجاری با ثبت برند (brand) عبارت است از نام، عبارت، اصطلاح، علامت، نشانه، نماد، طرح یا ترکیبی از این موارد که به منظور معرفی محصولات یا خدمات یک شرکت تجاری و متمایز ساختن آن از محصولات شرکت های دیگر استفاده می شوند.
برند همان نشانه یا سمبل یا آرم گرافیکی شرکت ها برای معرفی محصولاتشان است و در واقع نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می گیرد برند به خریدار کمک می کند فقط با ملاحظه آن در روی یک کالا اقدام به خرید نموده بدون آنکه نام شرکت یا سازنده آن را بداند.

برند هر شرکتی منحصر به فرد است به این معنا که دیگران حق استفاده از آرم تجاری آن را برای فروش و معرفی کالاهایشان نخواهند داشت.
برندها به خودی خود دارای ارزش مادی و معنوی هستند و برخی از شرکت ها بعد از به شهرت رساندن یک علامت تجاری با برند، حقوق مادی و معنوی آن را به شرکت های دیگر می فروشند.
علایم تجاری در واقع جزء مالکیت معنوی فرد محسوب می شوند و دارای ارزش اقتصادی هستند و قسمتی از اموال شرکت ها محسوب شده و قابلیت انتقال و فروش به غیر را دارند اما نام ها و نشان های تجاری، از نظر قدرت و ارزش یکسان نیستند، یک نام و نشان تجاری قدرتمند از ارزش زیادی برخوردار است.

در این میان برندهایی در جهان وجود دارند که ارزش مادی بسیار زیادی دارند و هر ساله از سوی مؤسسات اقتصادی و بازرگانی مانند کمپانی تجاری اینتر برنده ارزش گذاری می شوند. این ارزش گذاری مالی برندها بر اساس شهرت، میزان فروش و سود خالص و ارزش سهام آن کمپانی تعیین می شود.
مؤسسه اینتر برند در تازه ترین گزارش خود که به معرفی ۱۰۰ برند با ارزش جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی پرداخت، بر این اساس کوکاکولا با ارزش برند ۷۱ میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار برای دوازدهمین سال پیاپی در صدر ارزشمندترین برندهای جهان قرار گرفت در رده دوم شرکت ماشین آلات بین المللی کسب و کار» یا «آی.بی.ام » با ارزش برند ۶۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری قرار گرفت.

رده سوم نیز به مایکروسافت با ارزش ۵۹ میلیارد و ۸۷ میلیون دلار اختصاص یافته است از دیگر شرکت های تولیدی و صنعتی مطرح در این فهرست می توان به نوکیا، سامسونگ، ژیلت، پپسی، سونی، دل، نستله، آدیداس، یاهو  اشاره کرد.
اما برای اینکه علامت تجاری جزء دارایی شرکت یا شخص محسوب شده و به صورت انحصاری گردیده و دیگران اجازه استفاده از آن را نداشته باشند باید علامت تجاری به ثبت رسیده باشد؛ قبلا گفتیم که مرجع ثبت شرکت موارد مزبور طبق ماده 1 اصلاحیه طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت ها مصوب 1386/24/12
در ایران از وظایف اداره مالکیت صنعتی است، پس از این توضیح مختصر ذی” به مقررات و نحوه ثبت علامت تجاری می پردازیم.

مزایای ثبت علامت تجاری
اهمیت ثبت علائم تجاری

فواید ثبت نام تجاری

 • ثبت نام تجاری باعث جلوگیری سواستفاده ی افراد متقلب می شود که به موجب آن می توانید از عرضه ی کالاهای مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نمایید.
 • ثبت نام تجاری به مصرف کنندگان این امکان را میدهد که، توسط آن ثبت برند را تضمین  کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص داده و مشتری در زمان مشاهده علامت خواهد دانست که این محصول متعلق به کارخانه یا توزیع کننده است که به او اعتماد دارد .
 • ثبت نام تجاری شرکت ها را قادر می سازد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ثبت نام تجاری می تواند برای شرکت ها وجهه و شهرت ایجاد کند و ابزار مناسبی جهت بازاریابی باشد.
 • علامت تجاری قابل نقل وانتقال است و می بایست وفق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد. لذا تفویض اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده ،به شرکت های ثالث داده می شود که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 • عدم فله فروشی کالاها
 • اطمینان بیشتر در برندهای ثبت شده نسبت به کالاهای فله ای
 • یک برند ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشد.
 • ثبت برند می تواند برای دریافت وام نیز حائز اهمیت باشد.
 •  ثبت برند شرکت ها را تشویق می کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • ثبت برند می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 • گسترش تجارت جهانی

موسسه حقوقی ارزان ثبت می تواند شما عزیزان را در کم ترین زمان در راه ثبت علائم تجاری یا برند راهنمایی کرده و شما در کم ترین زمان بتوانید به اهداف خود دستیابید. برای اخذ مشاوره رایگان موسسه ارزان ثبت تنها با یک تماس به اهدافتان خواهید رسید.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :