مدارک ثبت شرکت در مناطق آزاد

مدارک مربوط به ثبت شرکت ها

ثبت شرکت در مناطق آزاد باید بر طبق قوانین اداره ثبت انجام شود . البته ثبت شرکت در این مناطق بر اساس قوانین بین المللی انجام می شود بنابراین باید برای انجام امور ثبت شرکت ها تمامی قوانین را رعایت کنید.

منطقه آزاد تجاری چیست؟

منطقه آزاد تجاری عنوان منطقه معینی است که اصولاً در کنار بندر قرار گرفته و در آن تجارت با سایر نقاط جهان به شکل آزاد می باشد و قوانین داخلی در آن لازم الرعایه نمی باشد.

مثلاً صادرات و واردات محصولات به این منطقه بدون پرداخت عوارض گمرکی امکان پذیر است . هم چنین انبارداری محصولات وارد شده و بسته بندی مجدد و صادرات آنها در مناطق آزاد بلامانع است. مناطق آزاد تجاری به جهت تشویق سرمایه گذاری خارجی با ثبت شرکت به وجود آمده اند.

مناطق آزاد تجاری در ایران

 1. قشم.
 2. کیش .
 3. ارس.
 4.  ماکو .
 5. اروند رود.
 6. چابهار.
 7. انزلی.

به موجب ماده 4 ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و معنوی در مناطق آزاد تجاری ، هر شرکت یا موسسه ای که در منطقه ثبت شود و مرکز اصلی آن نیز در همان منطقه باشد شرکت ایرانی و ثبت شده در منطقه محسوب می شود.

مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد

1.فعالیت قانونی و رسمی

مهم ترین و با اهمیت ترین مزایای ثبت شرکت این می باشد که شما یک فعالیت رسمی ‌و قانونی خواهید داشت و اعتبار بیشتری هم کسب‌ می‌کنید. با ثبت شرکت، فعالیت‌ های شما تحت نظر و کنترل قانون قرار ‌می‌گیرد و تردید افراد حقیقی و حقوقی برای شروع یک همکاری جدید از بین خواهد رفت.

2.جلب اطمینان شخص ثالث و مسئولیت مشترک تمام شرکا

اگر یک شخص به تنهایی فعالیت اقتصادی داشته باشد، مسئولیت مالی و حقوقی فعالیت هایش به عهده خودش خواهد بود. در حالی که در یک شرکت ثبت شده، اعضای هیات مدیره و شرکا نسبت به اعمال شرکت در برابر شخص ثالث مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.

به این شکل مسئولیت‌ ها تقسیم شده و به عهده یک نفر نیست و این موضوع به نفع شرکا بوده و باعث اطمینان بیشتر افراد و شرکت‌ های دیگر برای تعامل با شرکت مذکور است.

3.تحت حمایت قانون

با ثبت یک شرکت تمام جزییات از جمله ‌میزان سرمایه،‌ میزان سهام و … به صورت مکتوب و قانونی در اساسنامه شرکت و مابقی اسناد قید ‌می‌شود. چنانچه مشکلی بین اعضا و اشخاص ثالث (مشتری‌ها) پیش بیاید، روند حل اختلاف بسیار ساده‌تر از زمانی است که شراکت شخصی باشد.

4.شرکت در مزایده و مناقصه

از جمله مزایای ثبت شرکت این است که شما‌ می‌توانید به شکل حضوری در مزایده و مناقصه‌ ها شرکت کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. حضور در این مزایده و مناقصه‌ ها باعث ‌می‌شود که با شرکت و سازمان‌ های بزرگ آشنا شده و معاملات پر سودی انجام دهید.

5.اخذ نمایندگی رسمی

به طور معمول شرکت‌های بزرگ و معتبر برای جلوگیری از مشکلات قانونی ترجیح‌ می‌دهند که با شرکت‌های ثبت شده همکاری داشته باشند تا اشخاص حقیقی. ثبت شرکت بهترین راه برای داشتن نمایندگی این شرکت‌ های بزرگ است.

6.ثبت سابقه شرکت

پس از ثبت شرکت، این گذر زمان و فعالیت صادقانه است که اعتبار یک شرکت را افزایش‌ می‌دهد. این اعتبار باعث شناخته شدن یک شرکت شده و احتمال همکاری آن با ارگان‌ های بزرگ را بالا ‌می‌برد.

7.اخذ مجوز، امتیاز و اعتبار

با ثبت شرکت می‌توان از مزایای بسیاری چون وام بانکی و مجوزهای مخصوص که دریافت آن ها از نهادهای دولتی برای انجام فعالیت‌ های مختلف الزامی‌ است، بهره مند شد.

8.اطلاع رسانی و جلب اعتماد

یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت این است که با ثبت نوع شرکت، تمام اطلاعات آن از جمله نشانی ، موضوع فعالیت ، شعبه شرکت و … در روزنامه رسمی ‌کشور ثبت شده و باعث جلب اعتماد مشتری و افزایش اعتبار شرکت‌ می‌شود.

 

مدارک مربوط به ثبت شرکت ها
مدارک ثبت شرکت در مناطق آزاد

مدارک ثبت شرکت در مناطق آزاد

وفق ماده 7 ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در مناطق آزاد ، مدارک مورد جهت ثبت شرکت یا موسسه در مناطق آزاد به قرار ذیل است :

 1. ارائه اظهارنامه ی ثبت
 2. ارائه اساسنامه ی شرکت.
 3. ارائه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین.
 4. ارائه صورتجلسه ی اولین جلسه ی هیات مدیره.
 5. ارائه گواهی بانکی از یکی از بانک های منطقه ی معینی بر تودیع حداقل 35% سرمایه ی نقدی.
 6. ارائه مجوز فعالیت در منطقه ی صادره توسط سازمان منطقه ی آزاد ذی ربط.

لازم به ذکر است جهت ثبت شعبه یا نمایندگی یک شرکت خارجی در ایران ، علاوه بر مدارک فوق ، می بایست مدارک و اطلاعات ذیل نیز ارائه گردد :

 1.  تعیین نوع شرکت و موضوع فعالیت آن.
 2. مرجع ثبت شرکت مادر و شماره ی ثبت.
 3. معرفی نمایندگان شعبه برای دریافت ابلاغیه ها و اخطاریه ها.
 4. معرفی سایر شعب یا نمایندگی های شرکت در ایران.
 5.  تعیین تابعیت شرکت.

تمامی مدارک تسلیمی شرکت خارجی باید به زبان فارسی ترجمه ی رسمی شده باشد و حکم نمایندگی فرد مورد نظر برای تسلیم تقاضای ثبت شعبه باید به تصدیق نمایندگی ایران در کشور متبوع شرکت رسیده باشد.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه ثبت شرکت در مناطق آزاد و نیز اطلاع از مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با کارشناسان مجرب موسسه ارزان ثبت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن ها در راه اهدافتان استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :