راهنمای جامع ثبت شرکت در قم

ثبت شرکت در قم

در این مقاله می خواهیم به ثبت شرکت در قم که مرکز استان قم نیز می باشد و به دلیل نزدیکی به پایتخت فعالیت تجاری در آن نرخ بالایی دارد، بپردازیم تا فعالان بازار اقتصاد که قصد ثبت شرکت در قم را دارند بتوانند با اطلاعاتی که ما در این مقاله در اختیارشان قرار خواهیم داد بهترین گزینه ثبتی را انتخاب نمایند.

تعریف شرکت به زبان ساده

اگر بخواهیم ساده ترین تعریف را برای ثبت شرکت ارائه دهیم باید بدانید شرکت از شراکت دو یا چند نفر تشکیل می گردد که به دنبال سود مالی هستند. شرکت ها وقتی به وجود می آیند دارای شخصیتی جدا از افرادی که آن را تاسیس نمودند می شوند، که در مقابل اشخاص ثالث اثر حقوقی دارد. شر کت هاب تجاری اصلی ترین ابزار برای رشد کسب و کار ها هستند. اکثر شرکت های بزرگ رلوزی بنگاه های اقتصادی کوچک بودند.

انتخاب اسم شرکت

اسم شرکت یکی از مهم ترین ارکان برای موفقیت آینده شرکت است. با مسماً بودن اسم شرکت و مرتبط بودن آن به کار شرکت بسیار مهم است. اسم شرکت نباید خیلی طولانی باشد تا به یادآوردن آن را سخت کند، اما از طرفی اگر کمتر از سه سیلاب یا واژه باشد هم رد می شود و به تایید و ثبت نمی رسد.

پس چه باید کرد ؟ خوب است که انتخاب اسم شرکت را به کارشناسان متخصص ثبت شرکت بسپارید تا نامی مربوط به حرفه شما که با قوانین سازگار باشد و در عین حال به راحتی به ذهن سپرده شود را برای شما طراحی کنند. در این میان از مشاوره انتخاب نام شرکت ارزان ثبت غافل نشوید.

مراحل ثبت شرکت در قم

 •  انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت
 • معلوم بودن موضوع یا موضوعات در زمینه فعالیت شرکت
 •  معرفی اعضاء شرکت و ارائه مدارک شناسایی آنها
 •  تعیین سمت برای هر یک از اعضاء معرفی شده
 •  اعلام میزان سرمایه شرکت
 •  ثبت نام در سامانه ثبت اسناد و املاک کل کشور
 •  چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت قم

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • آدرس و کد پستی شرکت
 • اظهارنامه
 • اساسنامه
 • تقاضانامه
 • شرکت نامه
 • صورت جلسات هیئت مدیره و مجمع عمومی موسس
ثبت شرکت ها
ثبت شرکت در قم

چه نوع شرکتی ثبت کنیم بهتر است؟

 شرکت های سهامی خاص و عام، با مسئولیت محدود، مختلط سهامی و غیر سهامی، نسبی، تضامنی، تعاون شرکت هایی هستند که طبق قوانین تدوین شده ایران قابل ثبت می باشند.

فرایند ثبت شرکت سهامی در قم

 که دو نوع اند سهامی عام که با 5 عضو هیئت مدیره و 5000000 ريال حداقل سرمایه قابل ثبت هستند که با پذیره نویسی سهام و فروش آن به مردم نصف سرمایه این شرکت تامین می گردد و نصف دیگر توسط اعضای شرکت تادیه می شود.
اما در شرکت های سهامی عام سرمایه توسط اعضاء شرکت تادیه می گردد ظرف 15 روز این شرکت به ثبت می رسد اعضاء آن از 3 عضو هیئت مدیره و دو عضو بازرس تشکیل می شوند و سرمایه آن از حداقل 1000000 ريال کمتر نمی باشد.
اگر به هر دلیلی فعالیت شرکت به دلایل گوناگون قابل انجام نباشد، یا مواردی در اساسنامه وجود داشته باشد که مورد توافق شرکاء و سهامداران نباشد می توانید بعد از روند ثبتی برای ثبت تغییرات شرکت در قم اقدام کنید. 

توضیحی از ثبت شرکت با مسئولیت محدود در قم

باید در این شرکت حداقل دو نفر هیئت مدیره را تشکیل دهند و میزان سرمایه در این شرکت کمتر از یک میلیون ریال نمی باشد. همان طور که می دانید این نوع شرکت ها دارای امتیاز های زیادی هستند که یکی از مهمترین آن امتیاز حداقل مسئولیت در برابر اعضاء شرکت است. این شرکت به صورت تعهدی قابل ثبت است و نیاز نیست سرمایه اعلامی را حتماً پرداخت کنید.

شرکت های مختلط سهامی و غیر سهامی در قم

این شرکت ها با یک یا چند عضو سهامدار و یا عضو ساده و غیر سهامدار و یک یا چند ضامن تشکیل می گردند، میزان سرمایه حداقلی این نوع شرکت ها هم 1000000 ريال می باشد.

شرکت های نسبی و تضامنی در قم

در اصل شرکت نسبی شرکتی است که نسبت سود و زیان شرکت و مسئولیت اعضاء آن بر اساس میزان سهام آنها می باشد و شرکت تضامنی شرکتی است که اعضاء شرکت در مقابل اشخاص ثالث مسئول به تادیه تمام بدهی های شرکت هستند.

شرکت تعاونی در قم

برای تاسیس این شرکت حداقل اعضاء تشکیل دهنده باید 7 نفر می باشند و به دو شکل هستند: شرکت تعاونی تولید و شرکت تعاونی توزیع، در شرکت های تعاونی 25% از سرمایه توسط وزارت تعاون تامین می شود و قواعد خاص ثبتی خود را دارد.
در صورتی که هر یک از شرکت های عنوان شده مورد قبول شما بزرگواران در حوضه ثبت شرکت قم می باشد. می توانید هم اکنون با مشاوران ثبت شرکت ارزان ثبت تماس حاصل نمایید تا بتوانیم اطلاعات کامل تری را به شما ارائه نماییم.

ثبت موسسات غیر تجاری در قم

غیر از شرکت هایی که بیان نمودیم موسسات هم جزء مواردی هستند که  اداره ثبت شرکت ها آنها را به ثبت می رساند. ثبت موسسات هم همانند ثبت شرکت است و مراحل و مدارک آنها تقریباً یکی است.
دو نفر برای ثبت موسسه باید حتما به عنوان اعضاء باشند، موسسات به دو دسته انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند، در موسسات انتفاعی مثل شرکت ها هدف کسب سود و در آمد است و در موسسات غیر انتفاعی علی الاصول اعضاء آن به دنبال امور عام المنفعه می باشند.
مدارکی که برای ثبت موسسه باید به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود شامل مدارک شناسایی اعضاء، دو نسخه تقاضا نامه ثبت موسسه غیر تجاری، دو نسخه از اساسنامه تنظیم شده مطابق قواعد ثبت موسسات غیر تجاری، دو نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی موسس که باید به امضاء اعضا قبل از پست به اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد.

در خصوص انواع شرکت خواندن این مطلب توصیه می شود: انواع ثبت شرکت

ثبت شرکت خدماتی در قم

فعالیت هایی خدماتی در دو گروه شرکت خدمات عمومی و شرکت خدمات اختصاصی تقسیم می شوند. شرکت های دارای خدمات عمومی اصولاً بدون اخذ مجوز و با ارائه مدارک و مستندات ثبتی طی شرایطی قابل ثبت می باشند. اما در برخی از خدمات ثبتی لزوم دریافت مجوز پیش نیاز ثبت شرکت آن می باشد شرکت خدماتی تنها در زمینه هایی مجاز به فعالیت است که در اساسنامه شرکت عنوان شده است.

ثبت شرکت پیمانکاری در قم

فعالیت پیمانکاری دارای شاخه های مختلف و دسته بندیی هایی متعدد است به گونه ای که متقاضی ثبت شرکت پیمانکاری با توجه به فعالیتی که در شرکت میی خواهند انجام دهد جزئیات موضوع را در اساسنامه عنوان می کند مثلاً برای پیمانکاری ساختمان باید موضوع کاملاً  واضح و روشن باشد.

ثبت شرکت بازرگانی در قم

در قانون تجارت شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام ذاتاً شرکت های بازرگانی هستند حتی اگر در موضوعات بازرگانی فعالیت نداشته باشند. اما ماهیت شرکت بازرگانی شرکتی است که موضوع فعالیت آن انجام تبادلات مالی و کالا در داخل و خارج از کشور باشد. این شرکت ها فعالیت بازرگانی داخلی و بین المللی را انجام می دهند.

ثبت برند در قم برای شرکت هایی که محصول یا خدماتی برای عرضه دارند یک امتیاز محسوب می شود و فرصت رشد و توسعه کسب و کار را فراهم می کند. 

هزینه و زمان ثبت شرکت در قم

 هزینه های شرکت ها به دلیل شرایط و ضوابط و قواعد ثبتی متفاوت می باشد  و شامل حق الوکاله، حق الثبت، ابطال تمبر سرمایه و هزینه های پستی می باشد، در نتیجه اعلام هزینه ثبتی باید توسط کارشناسان ثبت تعیین گرددکه سال ها است در این حوضه مشغول فعالیت هستند، شما می توانید با شماره های درج شده روی سایت تماس حاصل نمایید و از کارشناسان ثبت شرکت ارزان ثبت هزینه های قابل پرداخت خود را استعلام نمایید.
دانستن چند نکته در ثبت شرکت در قم الزامی است اولاً اعضاء شرکت نباید سابقه کیفری داشته باشند علاوه بر این مستخدمین رسمی دولت در صورتی که باز نشسته نشده باشند نمی توانند به عنوان اعضاء هیئت مدیره شرکت دارای سمت باشند ولیکن سهامدار بودنشان تداخلی با قواعد عمومی ندارد.
ثانیاً برخی موضوعات در شرکت ها هستند که نیاز به اخذ مجوز دارد می توانید با تماس از مشاوران ارزان ثبت چگونگی اخذ این مجوزات را استعلام نمایید. زمان تقریبی برای ثبت شرکت 14 روز کاری است.

آدرس اداره ثبت شرکت ها در استان قم

اداره ثبت دارای یک سایت رسمی برای ثبت شرکت ها و دراای واحد ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک کشور می باشد از این رو مدارک و مستندات باید به شهر قم، خیابان ساحلی، اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری منطقه دو قم، واحد ثبت شرکتها پست شود.

 ثبت شرکت در شهرهای استان قم

 •  ثبت شرکت در قنوات
 •  ثبت شرکت در جعفرآباد
 •  ثبت شرکت در کهک
 •   ثبت شرکت در خلجستان
 •  ثبت شرکت در سلفچگان

این مطلب توسط تیم حقوقی ارزان ثبت تدوین شده است. در صورتی که در مواردی دچار مشکل شدید می توانید درخواست تماس یا از طریق شماره های درج شده با متخصصان ما در ارزان ثبت تماس حاصل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :