جعل علامت شرکت های تجاری غیردولتی

جعل علامت شرکت های تجاری غیردولتی

آیا می دانستید جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی دارای مجازات می باشد؟ به همین دلیل است که اشخاص و شرکت های تجاری نیز علائم خود را به ثبت می رسانند. از این رو بر اساس قوانین مصوب استفاده از علامت تجاری انحصاری می باشد.

در ادامه به موارد ممنوع و جعل کننده علامت تجاری شرکت ها می پردازیم که راهنمای مناسب شما خواهد بود.

جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی

هیچ کس جز کسی که علامت تجاری را به ثبت رسانده حق استفاده از آن را ندارد. از این رو افرادی که اقدام به جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی و یا علائم تجاری ثبت شده توسط اشخاص حقوقی مبادرت می کنند. به هر نوعی که باعث تضرر مالکان ان شوند. جاعل می باشد و بر اساس قوانین پیش بینی شده جعل باید مجازات شوند.

مواردی جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی محسوب می شود:

شاید اقداماتی که انجام می دهید را خودتان هم ندانید جرم و دارای مجازات هستند. بنابراین اگر شخصی که در یک تجارت خانه یا شرکت تجاری مشغول فعالیت است بدون اطلاع از مالک علامت یا مسئول شرکت تجاری اگر از علامت تجاری مربوطه استفاده کنید و یا اینکه مهر مربوطه را در اختیار اشخاص غیر از اشخاصی که می توانند مهر را داشته باشند بدون اطلاع مالکان علامت اقدام به این امر کرده باشید در واقع مبادرت به سوء استفاده و جعل از مهر شرکت کرده اید.

همچنین اگر بر اساس مهر یا علامت شرکت تجاری بخواهید مهری جعل کنید و یا علامت تجاری شرکت را برای مواردی غیر از فعالیت شرکت بدون اجازه مالکان آن استفاده کنید یا به دروغ اعلام کنید علامت تجاری مربوطه برای شما می باشد شما مرتکب جرم جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی شده اید و در مواردی با گذشت شاکی نیز از جرم مرتکب شده مبرا نخواهید شد.

با همراه باشید تا پیش بینی های قانون در خصوص مجازات جعل علامت های تجاری غیر دولتی را بدانید.

جعل علامت شرکت های تجاری غیردولتی
جعل علامت شرکت

مجازات های جعل علامت تجاری و هر نوع استفاده از آن:

در ماده 529 قانون تعزیرات هر گاه شخصی مهر یا منگنه یا علامت تجاری تجارت خانه یا شرکت تجاری غیر دولتی را که به موجب قانون به ثبت رسیده است را جعل کند و یا با دانش قبلی اقدام به جعل آن نماید علاوه به جبران خسارت صاحب علامت به حبس از سه تا دو سال نیز محکوم می شود.

بنابراین بر اساس این ماده قانونی علامت یا مهر یا منگنه تجارتخانه و یا هر نوع شرکت دولتی و غیر دولتی با علم به جعل آن توسط شخصی انجام شود و نسبت به آن استفاده ای صورت گیرد. به موجب این قانون مجازات خواهد شد.

در ماده 530 قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات نیز چنین در نظر گرفته شده است اگر به جز موضوع جعل علامت تجاری که خود مجزا جرم محسوب می شود، مهر یا علامت تجاری با علم به اینکه جعلی است از آن استفاده شود با علم به جعلی بودن آن از این رو کسی که بدون مجوز مهر و علامت تجاری را به وجود آورده است و یا به هر نحوی از آن استفاده کرده باشد و یا موجب استفاده دیگران از مهر و علامت جعلی شود و به موجب این استفاده مالک اصلی علامت ضرر و زیانی را متحمل شود علاوه بر جبران خسارت وی به حبس تعزیری نیز محکوم می شود.

اهمیت جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی به حدی است که در ماده 61 قانون ثبت اختراعات نیز برای آن مقرراتی تعریف شده است. به موجب این قانون اگر شخصی مرتکب اعمال یاد شده در مواد 15، 28، 40 شود.

که جزء حقوق مالکان محسوب شده و یا عمل قانونی که در ماده 47 تعیین شده است. که بر اساس آن هر نوع استفاده از نام تجاری توسط اشخاص غیر در دهر صورتی که باشد یعنی با به شکل نام تجاری، علامت جمعی، علامت باشد و استفاده از آن به صورتی باشد که موجب فریب دیگران شود و یا جعل علامت تجاری جرم می باشد و علاوه بر جزای نقدی دارای حبس تعزیری از 91 روز تا 6 ماه می باشد که ممکن است به یکی یا هر دو مجازات محکوم شوند.

نکاتی در خصوص ثبت علامت تجاری

در آخر لازم به ذکر است بعد از ثبت علامت تجاری در اداره ثبت شرکت ها گواهی ثبت نیز صادر می شود که گواهی مربوطه به مالک علامت داده می شود که باید موارد زیر در آن قید شده باشد. در غیر این صورت به جعلی بودن آن شک کنید.  پس برای جلوگیری از جعل علامت شرکت های تجاری غیر دولتی نباید موارد زیر را بکار ببرید.

  1. گواهی دارای تاریخ صدور است
  2. تاریخ دقیق دریافت اظهار نامه در آن قید شده است.
  3. دارای تاریخ و شماره ثبت علامت است.
  4. در آن نام و شغل و تابعیت و نیز اقامتگاه قانونی مالک علامت تجاری در آن قید شده است.
  5. مدت اعتبار علامت تجاری باید در گواهی قید شده باشد.
  6. در گواهی مربوطه باید امضاء رئیس اداره ثبت علائم تجاری و مدیر کل اسناد و املاک قید شده باشد.
  7. محصولات و لیست کالاها یا خدمات شرکت های تجاری غیر دولتی در گواهی نامه مورد نظر قابل مشاده است.
  8. در صورتی که ثبت بین المللی برند را نیز درخواست داده باشید می توانید دارای تاریخ و شماره و کشور های ثبت آن مشخص می باشد.

جالب است بدانید در مواردی که شما بدون اطلاع از اینکه برندی ثبت شده است یا خیر از برندی استفاده کنید. شاید در حکم جرم جعل علامت شرکت های تجاری نباشد اما به حقوق مالک علامت ضربه زده اید و مشمول جریمه خواهید شد. هم اکنون می توانید با متخصصان ما در ارزان ثبت تماس حاصل کنید و مشاوره رایگان ثبت برندی قانونی را برای کسب و کارتان دریافت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :