شرکت ثبت نشده

شرکت ثبت نشده

یک نمونه از شرکت هایی که به رسمیت شناخته نمی شوند شرکت ثبت نشده یا مخفی می باشند که در این مقاله به تشریح آن پرداختیم تا راهنمای صفر تا صد شما در زمینه رسمی شدن و انجام فعالیت قانونی شما باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

شرکت ثبت نشده یا مخفی

شرکت ثبت نشده یا مخفی در واقع شرکت هایی هستند که اعضای آنها به هر دلیلی نمی خواهند اسمشان در نام شرکت ثبت شود ، مثلا کارمند رسمی دولت هستند و یا نمی خواهند مشمول مالیات شوند به همین دلیل شرکتی را تشکیل می دهند که یا به شکل عاملیت است .

یعنی یک یا چند نفر سرمایه شان را در اختیار افراد دیگر می گذارند و خودشان وارد شرکت نمی شوند و سپس  در پایان هر سال مالی سودی را بر حسب درآمد شرکت دریافت می کنند  و یا اینکه چند نفر در کنار هم تحت عنوان تجارتخانه  فعالیت می کنند .

بدون اینکه ثبت شرکت کنند یا مثلاً با بستگان خود در منزل مشاغل خانگی راه اندازی می کنند بدون آنکه شرکت ثبت کرده باشند.  در مورد اول یعنی در اختیار گذاشتن سرمایه خود برای اینکه دیگری با آن کار کند و سودی را به ما بدهد قراردادی تنظیم می شود که به شکل قرارداد وام با بهره متغیر است .

توجه داشته باشید که نباید قرارداد به شکل شرکتنامه باشد زیرا که اگر قرارداد مابین شرکا به شکل شرکتنامه باشد ، باید حتماً رسمی شود و به ثبت برسد و در غیر این صورت وجهه قانونی نخواهد داشت و در دعاوی قضایی محلی از اعتبار ندارد .

بنابراین چنانچه کار به صورت قراردادی باشد پیرو اصول شرکتهای تجاری نخواهد بود و پیرو نوع قراردادی است که بین شرکا تنظیم شده است و به همین دلیل (  نداشتن شرکتنامه) ، اینگونه مشاغل را شرکت مخفی می نامند .

شرکت ثبت نشده

دلایل عدم ثبت شرکتها

برخی از افراد به علت  اینکه خود در محل دیگری اعم از ادارات دولتی ویا غیردولتی و خصوصی مشغول به کار هستند نمیخواهند شخصا” شرکت دیگری را به ثبت برسانند که البته قوانین تجارت ایران راهکاری را برای این موارد در نظر گرفته است مثلاً اینکه کارمندان دولت فقط میتوانند تا 5% در شرکت سهم داشته باشند.

بعضی از افراد دیگر نیز به دلیل اینکه فکر می کنند با ثبت شرکت مالیات بیشتری باید بپردازند سعی میکنند که بدون ثبت شرکت کسب و کار خود را ادامه دهند غافل از اینکه مشاغل خانگی نیز مالیات خود را دارند و به علاوه کسب و کارهای ثبت نشده نیز  امروزه با پیشرفت سیستمهای کنترل و نظارتی مالیاتی قابل رصد هستند .

باید خاطر نشان کنیم که مالیات مشاغل بر حسب درآمد آنها حساب میشود و در حقیقت بخشی از سود خالص سالیانه است و صرف عدم ثبت شرکت منجر به عدم پرداخت مالیات نخواهد شد.  لذا توصیه ما این است که با مطالعه قوانین ذیل نسبت به ثبت شرکت اقدام گردد:

انعقاد قرارداد ثبت شرکت مخفی

برای آنکه قرارداد شرکت منعقد شود،رضایت شرکایی که اهلیت انعقاد چنین قراردادی را داشته باشند، ضروری است. به علاوه، شرکت باید دارای موضوعی مشروع باشد. از نظر شکلی نیز قرارداد شرکت، تابع قواعدی خاص است که بررسی آنها ضروری می نماید.

موسسه ارزان ثبت با بهره مندی از تیم وکلای مجرب خود تنها در 10 روز شرکت را ثبت و پس از ثبت شرکت نیز تا اتمام تمامی امور ثبتی و حقوقی و حتی امور مالی در کنار متقاضیان و هم وطنان عزیز خواهد بود.

در صورتی که هنوز شرکت ثبت نشده دارید و به صورت قانونی اقدام به فعالیت نکرده اید ما بهترین و کم هزینه ترین روش را برای ثبت شرکت به شما ارائه می دهیم تا در کم ترین زمان اهداف خود را پیش ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :