دریافت کد اقتصادی ( اخذ سریع کد اقتصادی )

اخذ سریع کداقتصادی

ارزان ثبت در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی دریافت کد اقتصادی مطالبی را به اشخاصی که درصدد اخذ کد اقتصادی می باشند ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و موردی می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اخذ کد اقتصادی

امروزه اغلب شرکتها به هنگام عقد قرارداد یا خرید به دنبال فاکتور رسمی هستند و در صورت عدم ارائه آن از سوی فروشنده ممکن است اصلا معامله ای سر نگیرد علت این امر نیز این است که به هنگام پرداخت مالیات اداره دارایی که خود متولی صدور کد اقتصادی است تنها فاکتورهایی را به عنوان هزینه مودی مالیاتی می پذیرد که فاکتور رسمی باشند.

حال باید دانست که فاکتور رسمی چیست و دریافت کارت بازرگانی چگونه است ؟

فاکتور رسمی فاکتوری است که کد اقتصادی که یک کد 12 رقمی است بر روی آن درج شده باشد، این کد ردیابی معاملات را اعم از خرید و فروش برای سازمان امور مالیاتی ممکن می سازد و به منزله این است که شرکت یا حتی شخص فروشنده خود را به عنوان مودی مالیاتی به اداره دارایی معرفی کرده و اخذ کد اقتصادی را به انجام رسانده است.

شرایط اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی به شکل حقیقی و حقوقی به صدور می رسد. به منظور اخذ کد اقتصادی باید به نزدیکترین حوزه مالیاتی مراجعه نمود و ضمن تشکیل پرونده مالیاتی جهت اخذ کد اقتصادی اقدام کرد. جهت اخذ کد اقتصادی ارائه اجاره نامه رسمی با کد رهگیری از محل کار الزامی می باشد.

پس از ثبت شرکت تنها دو ماه برای اخذ کد اقتصادی فرصت دارید . کلیه تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات نیاز به اخذ کد اقتصادی دارند و هیچ یک از فعالان اقتصادی از این مورد معاف نمی باشند و در صورت عدم اخذ کداقتصادی جریمه مالیاتی خواهند شد.

مدارک لازم برای اخذ کد اقتصادی

الف- اشخاص حقیقی

 • ارائه تقاضای کتبی شخص درخواست کننده.
 • ارائه فتوکپی از همه صفحه های مدارک هویتی.
 • ارائه سه قطعه عکس 3 در 2 شخص درخواست کننده.
 • ارائه رونوشت پروانه کسب.
 • ارائه فتوکپی کارت اقتصادی قبلی و یا فیش کامپیوتری.

ب- اشخاص حقوقی

 • ارائه درخواست کتبی شرکت.
 • ارائه فتوکپی از همه صفحه های شناسنامه
 • ارائه روزنامه رسمی که آگهی تاسیس شرکت در آن قید شده است.
 • تنظیم و ارائه فرم اطلاعات شناسایی اشخاص حقوقی.
 • ارائه فتوکپی کارت اقتصادی قبلی و یا فیش کامپیوتری.
اخذ سریع کداقتصادی
دریافت کد اقتصادی

مراحل ثبت‌نام و دریافت کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی باید مراحلی را که طبق قانون مشخص شده انجام شود تا کد اقتصادی توسط اداره دارایی در مرکز استان یا شهرستان موردنظر برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر شود.

 1. در ابتدا بر ثبت نام باید به سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس https://tax.gov.ir مراجعه کنید.
 2. بر روی ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی که در قسمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید.
 3. وارد صفحه پیش ثبت نام کد اقتصادی شوید.
 4. اطلاعات درخواستی در این صفحه را وارد کرده و آن را ثبت کنید.
 5. بعد از طی کردن این مراحل باید صبر کنید تا رمز و کد کاربری شما از امور مالیاتی ارسال شود. درصورتی‌که اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی و اطلاعات دیگر را اشتباه وارد کرده باشید ممکن است این اطلاعات برای شما ارسال نشود.
 6. مجدداً مراحل 1 و 2 را تکرار کنید و به مرحله 7 بروید.
 7. گزینه ثبت نام کد اقتصادی را انتخاب کنید. اطلاعات خواسته‌شده را طبق اسناد و مدارک ثبتی تکمیل و در پایان آن را ذخیره کنید.
 8. درصورتی‌که مشکلی در مراحل قبلی رخ نداده باشد در این مرحله کد اقتصادی برای شما صادر می‌شود.

پیگیری وضعیت ثبت نام کد اقتصادی

برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی لازم است به این نکته مهم نیز اشاره‌کنیم:

درصورتی‌ که قصد داشتید از وضعیت ثبت نام کد اقتصادی خود مطلع شوید می‌توانید پس از طی کردن مراحل اول و دوم که در بالا ذکر شد، گزینه پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی را انتخاب کنید و پس از واردکردن رمز و کد کاربری خود از وضعیت ثبت نام کد اقتصادی اطلاع پیدا کنید.

همچنین در این بخش اخطار یا اعلام خطاها نیز مشخص است و در صورت لزوم می‌ توانید نسبت به رفع آن‌ها از همین بخش نیز اقدام کنید.

شما عزیزان در صورت تمایل به اخذ سریع کداقتصادی می توانید با کارشناسان مجرب ارزان ثبت در تماس باشید تا آن ها شما را در راه ثبت نام و اخذ کداقتصادی راهنمایی کنند.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :