استعلام نام شرکت

استعلام نام شرکت

موسسه ارزان ثبت در این مقاله تلاش برآن دارد تا در مورد استعلام نام شرکت مطالبی را به اشخاصی که در صدد ثبت شرکت می باشند ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قبل از آن که شرکتی به ثبت برسد باید استعلام موجودیت شرکت گرفته شود تا مطمئن شد شرکت در گذشته به ثبت رسیده است یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استعلام شرکت به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

راهنمای استعلام نام شرکت

می توان گفت که در حال حاضر تنها مرجع مطمئن جهت استعلام ثبت شرکت  سامانه اداره ثبت شرکت ها می باشد. سامانه تعیین نام شرکت کلیه اطلاعات لازم برای سنجش اعتبار شرکت ها را در اختیار شما قرار می دهد، البته جهت استعلام نام شرکت حداقل باید از سه مشخصه اصلی شرکت استفاده کرد و یا حداقل از یکی از آنها مطلع شد این سامانه به آدرس اداره ثبت شرکتها یعنی .irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید .

البته کارشناسان ارزان ثبت نیز می توانند به شکل رایگان استعلام شرکت را برای شما انجام دهند. می توان گفت که در حال حاضر تنها مرجع مطمئن جهت استعلام شرکت سامانه اداره ثبت شرکت ها می باشد.

این سامانه کلیه اطلاعات لازم برای سنجش اعتبار شرکت ها را در اختیار شما قرار می دهد، البته جهت استعلام شرکت حداقل باید از سه مشخصه اصلی شرکت استفاده کرد و یا حداقل از یکی از آنها مطلع شد این سامانه به آدرس اداره ثبت شرکت ها یعنی .irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید .البته کارشناسان ارزان ثبت نیز به شکل رایگان استعلام شرکت را برای شما انجام می دهند.

انتخاب نام شرکت

برای انتخاب نام شرکت بایستی سرمایه گذاران در ابتدای کار مجوز اداره ثبت شرکت ها را دریافت کنند.

در ادامه به نکاتی می پردازیم که بایستی به هنگام انتخاب نام شرکت به آن ها توجه داشت:

 1. نام انتخابی پیش از این در اداره ثبت شرکت ها ،به ثبت نرسیده باشد.
 2. معنا و مفهوم آن مطابق با شرع و عرف و چهارچوب فرهنگ اسلامی باشد.
 3. دست کم دارای 3 بخش یا سیلاب باشد.
 4. نام انتخابی نباید به صورت لاتین و واژه ای غیر از واژه های فارسی باشد.

استعلام نام شرکت

نکات مهم انتخاب نام شرکت

به هنگام انتخاب نام باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. تنها بنیاد شهید حق استفاده از عنوان های ایثارگران، شاهد و … راه دارد. پس در انتخاب نام توجه داشته باشید که از این موارد استفاده نکنید.
 2. باتوجه به اینکه استفاده از نام های مشهور و معروف باعث گمراهی افراد می شود، استفاده از آن ها در نام شرکت مجاز نمی باشد.
 3. نمیتوان از اسامی دانشمندان کنونی بهره برد.
 4. نام شرکت باید حتما اسم خاص باشد.
 5. استفاده از کلمات کلیشه ای در نام شرکت جایز نمی باشد.
 6. استفاده از نام شهرها و رنگ ها و غیره مجاز است اما نظر به اینکه نام شرکت باید حداقل دارای 3 کلمه باشد، این عنوان ها جزء نام اصلی شرکت شمرده نمی شوند و نام شرکت باید 3جزء دیگه علاوه بر این عنوان داشته باشد.
 7. چنانچه نام انتخاب شده نیاز به دریافت مجوز از ادارات مربوطه می باشد، بایستی پیش از درخواست ثبت تاسیس شرکت مجوز ان دریافت شود به همراه دیگر مدارک ارائه داده شود.
 8. برای استفاده از عنوان های زیر نیاز به دریافت مجوز از ادارات مربوطه و دارای صلاحیت می باشد: کانون، بنیاد، انجمن، تشکل، بانک، ارشاد،  گمرک ،….
 9. در صورت دریافت اجازه از مراجع مربوطه و رعایت دیگر موارد، استفاده از نام ائمه در اسامی موسسات خیریه یا فرهنگی و یا شرکت های دارای فعالیت های زیارتی، بلامانع می باشد.

استعلام اسم شرکت

نظر به اینکه امروزه تعداد شرکت های به ثبت رسیده بسیار افزایش یافته ، و با توجه به این نکته که نام انتخابی برای شرکت نباید پیش از این در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده باشد ، انتخاب نام جدید و منحصر بفرد امری سخت تلقی می شود. به همین علت باید پیش از انتخاب و ثبت نام منتخب در سامانه از آن استعلام بگیریم .

روش استعلام نام شرکت

به هنگام ثبت شرکت باید نامی منحصر به فرد برای ثبت شرکت انتخاب کرد ، این نام نباید پیش از این برای  شرکت های دیگر به ثبت رسیده باشد به همین منظور و برای اطلاع یافتن از اینکه آیا نام شرکت برای ثبت سابقا” در شرکت دیگری استفاده نشده مرجع استعلام  سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی شرکت است . این تارنما  به آدرس https://www.ilenc.ir  می بشد و شما می توانید به آدرس مزبور مراجعه کنید.

پس از رجوع به این سایت  با وارد کردن اسم مورد نظرتان و زدن دکمه جستجو استعلام نام شرکت برای شما انجام می شود.  مانند سایتهای فوق الذکر می توانید با جستجو در این سایت مشخصه های اصلی شرکت یعنی نام شرکت ، شماره ثبتی و شناسه ملی آن را از مرجعی معتبر دریافت دارید .

در حقیقت نام شرکت و شماره ثبتی مانند نام و نام خانوادگی و شماره شناسنامه ما می باشد و وسیله احراز هویت شخصیت حقوقی است و شناسه ملی شرکت نیز  مانند کد ملی افراد می باشد و دربرگیرنده کلیه اطلاعات حقوقی شرکت است . شناسه ملی و شماره ثبت هر شرکت انحصاری می باشد و مختص آن شرکت به صدور می رسد.

پس از استعلام نام شرکت ،در صورتی که نام پیشنهادی شما در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده بود،می توانید با مراجعه به پایگاه الکترونیکی http://www.irsherkat.ssaa.ir به ترتیب اولویت 5 نام را انتخاب و در سامانه درج نمایید تا پس از بررسی و ارزیابی، یکی از نام ها مورد تایید قرار گیرد. در ضمن، متقاضی تعیین نام بایستی شخصی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری (با ارائه وکالت نامه)باشد.

بعد از تایید نام توسط اداره ثبت شرکت ها، اعتبار آن در صورت ثبت و آگهی شدن نامحدود است،اما در صورتی که ثبت و آگهی نگردد اعتبار آن تا 3 ماه از تاریخ تایید نام می باشد.این مدت برای شرکت های سهامی عام 6 ماه می باشد.

مزایای استعلام نام شرکت

 • مشخص شدن نوع شرکت تجاری.
 • مشخص شدن آدرس قانونی شرکت.
 • وقوف از اعتبار و رسمیت شرکت.

علاوه بر موارد فوق باید گفت که در دنیای پررقابت و پر مشغله کنونی فضای اقتصادی بعضاً ممکن  است حاوی کسب و کارهای  ناسالم باشد و بنابراین جهت اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان های دولتی مراجعی را به شکل اینترنتی جهت عموم تنظیم کرده اند تا استعلام شرکت برای همگان ممکن شود زیرا به عنوان مثال جهت استخدام و یا طرف قرارداد شدن با یک شرکت آگاهی از رسمیت داشتن آن شرکت ضروری می باشد .پیشنهاد ما به شما استفاده  از مشاوره رایگان و استعلام شرکت از طریق کارشناسان ارزان ثبت می باشد . پس همین الان با ارزان ثبت تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :