ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ؟

ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود
ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ؟ این سوالی است که در زمان ثبت شرکت تجاری به ذهن بسیاری از متقاضیان خطور می کند که سوال آن را نمیدانند . ما در موسسه ارزان ثبت با داشتن تیم مجرب ثبتی شما را در این راه راهنمای خواهیم کرد . بهتر است با ما در ادامه متن همراه باشید.

ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ؟

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید ماهیت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص را بدانید و اینکه از ویژگی های آن ها اطلاع کسب کنید . یک شرکت به صورت قانونی باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد .

از این رو موسسین شرکت ها باید با در نظر گرفتن تمامی قوانین و از همه مهمتر با مشاوره کارشناسان مجرب ثبتی و حقوقی اقدام به ثبت شرکت کنند . دانستن مشخصات شرکت ها به دلیل تفاوت بودن سبک ثبت آن ها و زمان انجام امور ثبتی آن ها باید بر طبق موضوع فعالیت انجام گیرد .

در ادامه برای درک بهتر موضوع چرا شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص توضیحات و نکات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود
ثبت شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود

ماهیت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود  شرکتی است بسیار رایج در ایران که تقاضای ثبت آن بالاتر از سایر شرکتهاست ، براساس قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود ، شرکتی است که بین دو یا بیش از دونفر شکل گرفته و سرمایه در آن به صورت نقدی می باشد .

هریک از شرکا به میزان آورده شان در شرکت مسئولیت دارند و علت نامگذاری شرکت با مسئولیت محدود هم همین مسئولیت محدود شرکا در قبال اشخاص ثالث است. اعضای شرکت مسئولیت محدود شریک و سرمایه آنها سهم الشرکه خوانده می شود.  ثبت شرکت از نوع  با مسئولیت محدود هم مانند سایر شرکتها تابع قوانین ثبت شرکت ها می باشد.

معایب و فواید شرکت با مسئولیت محدود

معايب شرکت با مسئوليت حدود: شرکت با مسئولیت محدود در گرفتن وام از بانکهای خصوصی با مشکل مواجه می شود و برخی از بانک های خصوصی هستند که به شرکت با مسئولیت محدود وام نمی دهند. در صورتی که شرکتی که تاسیس میکنیم با مسئولیت محدود باشد امکان شرکت در مناقصات دولتی وجود نخواهدداشت.

محاسن شرکت با مسئوليت محدود: برای شکل گیری با دو عضو اصلی هم شکل می گیرد. نیازی نیست که اعضای آن هر سال معرفی بشوند و همچنین نیازی به تنظیم صورتجلسه و تایید و ثبت آن هم نمی باشد.

ماهیت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است که  با 5 نفر عضو شامل سه سهامدار و دو  بازرس به ثبت می رسد که می تواند تعدادشان نیز بیشتر باشد . این شرکت شرکتی بازرگانی در ابعاد بزرگتر است و به دلیل واریز بخشی از سرمایه آن به هنگام ثبت این شرکت دارای اعتباری ویژه است و برای شرکت در مناقصات و مزایدات و اخذ وام یا رتبه مناسب می باشد. در شرکت سهامی خاص مانند شرکت با مسئولیت محدود مسئولیت صاحبان سهام به سرمایه شان در شرکت محدود می شود .

معایب و فواید شرکت سهامی خاص

معایب شرکت سهامی خاص اداره  شرکتهای سهامی شامل مقررات پیچیده تری می باشد ، مثلاً : نحوه تقسيم سود و زيان و نحوه نگهداری دفاتر مالی و نحوه تشکيل مجامع عمومی و نحوه گزارش سود و زيان به سهامداران  در شرکت های سهامی به مراتب پيچيده تر از سایر شرکتها است.

به علاوه هیئت مدیره شرکت سهامی هر دوسال یکبار نیاز به تمدید دارد این در حالی است که در برخی از شرکتها مدیران نامحدود انتخاب می شوند و نیازی به تنظیم صورتجلسه تمدید مدیران و تعیین سمت آنها و ثبت آن نمی باشد.

همچنین در مورد مالیات شرکت سهامی خاص  وجود ماليات بر درآمد در شرکت هاي سهامی به دليل اعمال کنترل های قانونی و بر اساس قواعد و قوانين ماليات هاي مستقيم می بايست ابتدا 10 % از درآمد مشمول ماليات به عنوان ماليات شرکت محاسبه و به ترتيب مقرر در قانون مربوطه به عنوان ماليات پرداختنی در نظر گرفته شود.

فواید شرکت سهامی خاص یکی از مهمترین مزایای نقل و انتقال سهام این است که از آنجايي که سرمايه سهامداران در شرکت هاي سهامي به قطعات کوچکتری به نام سهام تقسيم گرديده و بعضا اين سهام بی نام نيز مي باشد لذا نقل و انتقال آن آسان  است.

دیگر مزیت مهم شرکت سهامی تجمیع سرمایه های کوچک در کنار هم است که سبب می شود تا با جمع آوری سرمایه های اندک در کنار هم یک سرمایه مناسب برای رسیدن به هدف به وجود آید و افراد و سهامداران در محیطی صمیمی در کنار یکدیگر با به اشتراک گذاشتن سرمایه هایشان به فعالیت بپردازند.

در شرکتهای سهامی مثل شرکت با مسئولیت محدود مسئولیت سهامداران محدود است یعنی سهامداران به میزان سرمایه شان در شرکت تعهد دارند و خارج از این مقدار مسئولیتی متوجه شان نمی باشد که این یکی از مهمترین خصوصیات و مزیت های شرکت سهامی خاص است . یکی دیگر از مزایای شرکت سهامی خاص این است که هیئت مدیره از طریق صاحبان سهام  به راحتی انتخاب می شوند.

همچنین شرایط  احراز حد نصاب مجامع جهت تصمیم گیری های شرکت سهامی خاص آسان تر از سایر شرکتها می باشد. در نهایت باید گفت که شرکت سهامی خاص شرکتی است که می توان تا ده برابر سرمایه اولیه آن برای اخذ وام اقدم نمود.

با توجه به آنچه گفته شد می شود این طور نتیجه گرفت  که هریک از این دو شرکت برای مقاصدی مناسب هستند بنابراین متقاضیان ثبت شرکت باید با توجه به نوع فعالیت و سطح آن ، تعداد اعضا و اهداف آتی شان یکی از این دو شرکت را برگزینند و هچ یک از این دو بر دیگری برتری ندارد .

اگر بفکر ثبت شرکت تجاری خود هستید و تصمیم نگرفتید که کدام نوع شرکت را انتخاب کنید و بین شرکت های پرطرفدار برای ثبت که با مسئولیت محدود و سهامی خاص است نمیدانید کدام را ثبت کنید تا آینده کاری خود را ثبت کنید ما مشاوره رایگان را در این زمینه تنها در یک جلسه ارائه می دهیم.

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :