تشکیل پرونده دارایی

تشکیل پرونده دارایی سریع

تشکیل پرونده دارایی یا همان تشکیل پرونده مالیاتی به معنی معرفی خود به سازمان امور مالیاتی به عوان مالک یا موسس یک شرکت است .این معرفی به معنای همکاری در پرداخت مالیات اشخاص حقوقی به دولت می باشد. برای انجام امور مربوط به تشکیل پرونده مالیاتی پس از ثبت شرکت بهتر است در ادامه متن همراه ما باشید. نکات مهمی را به شما ارائه خواهیم کرد.

اقدامات بعد از ثبت شرکت

بعد از ثبت شرکت چه کاری باید انجام داد؟ فرض کنید که امروز امور مربوط به ثبت شرکت کامل انجام شده و کلیه اسناد مدارک شرکت در دست شماست. شما باید کارهای زیر را انجام دهید تا کارهای اولیه شرکت شما تمام شده باشد.

 1. تشکیل پرونده دارایی یا مالیاتی
 2. اخذ کد اقتصادی
 3. تشکیل پرونده ارزش افزوده
 4. پلمب دفاتر قانونی

دلایل تشکیل پرونده مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی بنا به دلایل ذیل الزامی است:

 • هر شرکتی الزامی است که کداقتصادی داشته باشد .
 • تشکیل شدن پرونده مالیاتی در جهت تعیین مالیات پرداختی می باشد . کلیه شرکتها باید ابتدا تشکیل پرونده دهد که بتواند در پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی شرکت خود را به اداره دارایی ارائه دهند .
 • 3.به موجب قوانین سازمان مالیات و دارایی،در صورت عدم تشکیل پرونده مالیاتی،شرکت مرتکب جرم شده است.
 • موسسین شرکت ها توجه داشته باشند، تشکیل پرونده دارایی حتی در صورت عدم فعالیت شرکت الزامی است و برای اعلام عدم فعالیت و عدم پرداخت مالیات به آن احتیاج می باشد.در غیر این صورت ، مشمول جریمه مالیاتی می شوید.
 • جهت تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی ، می بایست با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مربوط به شرکت ها مراجعه فرمایید.

راهنمای تشکیل پرونده دارایی

تمامی شرکتها و اشخاص حقوقی قانوناً موظفند که  بعد از تاسیس شرکت با مراجعه به اداره امور مالیاتی ، تشکیل پرونده دارایی دهند یا تشکیل پرونده مالیاتی و ابطال تمبر سرمایه معادل دو در هزار سرمایه شرکت را انجام داده و مبلغ معادلش را پرداخت کنند ، در غیر این صورت جریمه مالیاتی می شوند که دو برابر مبلغ اولیه است .به بیانی دیگر، در صورت عدم تشکیل پرونده و پرداخت حق التمبر دارایی ، به جای 2 در هزار، معادل 6 در هزار سرمایه ثبت شده شرکت باید واریز  شود .

طبق مقررات مربوطه، شرکت تا 2 ماه پس از تأسیس زمان دارد تا به تشکیل پرونده دارایی و پرداخت مالیات سرمایه بپردازد . در واقع تشکیل پرونده دارایی به معنای آن است که شرکت به اداره مالیات اعلام نماید که چنین شرکتی تأسیس شده است.

به منظور  تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی باید به نزدیکترین حوزه مالیاتی به آدرس ثبتی شرکت مراجعه کنید کد پستی شرکت با آدرس اعلامی حتما باید مطابقت داشته باشد بهتر است از اداره پست محل تاییدیه کد پستی گرفته شود . تشکیل پرونده دارایی اولین اقدام پس از ثبت شرکت و مهم ترین آن است.

تشکیل پرونده دارایی سریع
تشکیل پرونده دارایی

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مالیاتی

 • ارائه اصل و تصویر کلیه مدارک ثبتی شرکت
 • اصل و تصویر روزنامه رسمی و روزنامه تغییرات شرکت در صورت اعمال تغییرات در شرکت
 • اصل وتصویر مدارک هویتی اعضا
 • کامل کردن دفترچه مشخصات شرکت
 • گواهی امضا از دارندگان حق امضا در شرکت در یکی از دفاتر اسناد رسمی
 • واریزی مبلغ دو هزارم سرمایه
 • فیش آب برق یا گاز
 • وکالت نامه یا معرفی نامه کتبی از طرف شرکت ( چنانچه مدیر عامل حضور نداشته باشد)
 • اجاره نامه یا سند 6 دنگ به نام شرکت جهت تشکیل پرونده دارایی و سایر امور پس از ثبت شرکت ارزان ثبت آماده ارائه بهترین خدمات است.

مراحل تشکیل پرونده مالیاتی

دولت برای اشخاص حقوقی فرصت 2 ماه در نظر گرفته شده است که بتواند تشکیل پرونده را در اداره دارایی انجام دهد . باید این نکته توجه شود که شرکتی که کد اقتصادی نداشته باشد این امکان برای آن وجود ندارد که کد اقتصادی را اخذ نماید . شرکتی که  کداقتصادی نداشته باشد امکان فعالیت ندارد . هم چنین این امکان وجود ندارد که حتی اظهارنامه مالیاتی را ارائه دهید .

آخر اینکه چنانچه شرکت برای تشکیل پرونده مالیاتی در زمان مقرر، اقدام نکند به موجب قانون سازمان مالیات و دارایی مرتکب جرم شده است.

در واقع، تشکیل پرونده مالیاتی به معنای آن است که شرکت به سازمان امور مالیاتی اعلام نماید که چنین شرکتی تاسیس شده و طبق قانون دو در هزار سرمایه شرکت را پرداخت نماید.

در غیر این صورت مشمول جریمه مالیاتی دو برابر مبلغ اولیه خواهد شد. به عبارت دیگر در صورت عدم تشکیل پرونده و پرداخت حق التمبر دارایی ظرف دو ماه ، به جای 2 در هزار ، معادل 6 در هزار سرمایه ثبت شده باید پرداخت نمایید.

لازم به ذکر است بر اساس طرح جامع مالیاتی، اداره کل مالیات بر درآمد ( عملکرد ) پس از تکمیل و تشکیل پرونده، جهت ارائه مفاصا حساب مالیاتی، از اداره کل مالیات بر ارزش افزوده استعلام می کند. لذا در اداره کل مالیات بر ارزش افزوده نیز می بایست برای تشکیل پرونده اقدام نمایید.

در جهت مشخص کردن حوزه مالیات خود باید به نزدیکترین اداره امور مالیاتی خود مراجعه نمایید ابتدا در جهت ارائه آدرس دقیق محل فعالیت کدپستی را از اداره پست نیز اخذ نمایید . سپس اقدام به درخواست کد اقتصادی نمایید . که باید مدارکی را نیز برای اخذ آن ارسال نمایید.

روش های رسیدگی به مالیات اشخاص حقوقی

الف) رسیدگی از طریق دفاتر مالیاتی یا دفاتر پلمپ چنانچه در موعد فراخوانی اظهارنامه های مالیاتی مودیان مالیاتی لیست هزینه ها و درآمدشاان را باظهارنامه ارائه کنند رسیدگی به بحث مالیاتی از طریق دفاتر پلمپ انجام می شود. ب) رسیدگی از طریق علی الراس دارایی چنانچه شرکت ها یا اشخاص حقوقی در مواعد مقرر  اظهار نامه مالیاتی ارائه نکنند و مدت مقرر قانونی منقضی شود مشمول جریمه علی الراس دارایی میشوند .

 

ارزان ثبت جهت انجام کلیه امور مالیاتی شرکت ها ، من جمله تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل رونده دارایی ، تنظیم اظهارنامه مالیاتی شرکت ها ، اخذ دفاتر قانونی ، اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی در خدمت هموطنان عزیز است

به این مقاله امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :